-ARKIVA OPINION

ENVER HOXHA I LUFTES, PO APO JO?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 20/11/14 |
root

Të ftuar:

Fatos Lubonja
Paskal Milo
Andrea Stefani
Alfred Peza
Dritan Hila
Mesila Doda

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=L-aSN5WsM10″ width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (12)

Shkruaj nje koment

 1. I lame komentet Po I hoqet KJO ESHTE demokraci shqiptare QE noton NEPER baltovina NA kujtohen vargjer e CAJUPIT MOJ SHQIPERI E MJERA SHQIPERI…….FATKEQESISHT ME SA SHIFET DONI TE REABILITONI DEMONIN ANTI SHQIPTAR I NDERSYER DHE INSTRUKTUAR NGA SLLAVIZMI I URRYER FATKEQESI QE ISHIM NE KUFI ME TA

 2. E dini cila eshte diferenca juaj ndaj meje? – Une flas per nje argument, ndersa ju flisni per mua. Uorrrre, une gezohem qe flisni per mua, por ju nuk e keni haberin se cfare shkruani. Eshte tipike komuniste kjo e te futurit ne “personale” kur nuk di se cfare thua ose kur do me nderru muhabet.

  Me jepni argumenta more filozofer druvar per “deshmoret”. Me nxirrni referencat dhe dokumentat te bazuara ne fakte e jo pallavrat e E.Hoxhes dhe zagareve te vet qe jane po prap ne pushtet.
  Politika eshte pasqyre e njerezve. Jane njerezit bagti e politika nuk ka shansin te jet ndryshe.

 3. te renet ishin te genjyer z Goni te gjithe ata qe moren pjese ne lufte dhe qe ju premtua se do hanin me luge floriri, okupatoret ne shqiperi nuk ardhen te na pushtonin ne ata ishin kalimtare ne na u duk se do na vrisnin te gjitheve,patriku ka te drejte,me vjen keq per deshmoret qe sakrifikuan jeten e tyre,ne nuk kishim nje udheheqje te sakte qe cdo gje te shkonte mbare

 4. Ca gallate qenka ky patriku:-))
  I ngjanke shume atij gazetarit qe ka shkruajtur artikullin per Rita Markon:-))))
  Ajo modelja komuniste qe sfilonte per versacen:-)))))

 5. Qenke tip interesant ti Patrik :-)))
  Mos me thuaj ne e kam gabim apo jo por shpreh mendimin tend:-))))
  Po gabim e ke dhe me te madhe.
  Sipas teje lufte bene vetem Amerikanet dhe Ruset se ne te gjithe shtetet e tjera gjermanet italianet apo japonezet ishin thjesht ne terheqje:-)))
  Sa i verber qe je dhe turp te kesh per konsideraten qe ke per luften e dyte.
  Shkruaj ndonje filozofi tenden prape se te shoh qe paske premisa per filozof:-))))

 6. Une nuk ju pergjigja asnjerit nese e ka gabim apo jo. Ti shpreh mendimin tend pa me treguar se gaboj apo jo. Nuk mohova rezistencen partizane…thash qe ishte e paperfillshme kundrejt pozicionit politik te mazhorances.
  Gjermanet jane terhequr vet e jo nga lufta partizane. Ky eshte dokument objektiv. Ka pas ndonje atentat ktu-aty, po eshte falco te thuash lufte. Te vetmit jane cliruar sllavet me forcat e veta.
  Propaganda antifashiste u perdor politikisht per te marr pushtetin. Kaq.
  Shume viktima u shkaktuan nga grupi i E.Hoxhes si brenda partis vet si kunder kundershtareve politik.
  Kupton?

 7. Patrik me vjen keq qe flet ne kete menyre per historine e shqiperise, persa i perket luftes se dyte.
  Une kam dy te rene ne ate lufte dhe nuk eshte aspak ashtu si thoni ju.
  Po pse beheni kaq te verber nga ngjyrat politike ne te cilat besoni??
  Balli krijoi qeverine kuislinge dhe nuk luftoi kurre ndaj pushtuesit.
  Luften e bene partizanet.
  Ne ate kohe kishte shume shpresa dhe endrra per te ardhmen pavaresisht se e ardhmja nuk qe ashtu si enderrohej.
  E keni gabim, fakti qe nuk i duron dot komunistet apo ke ndonje problem me ate sistem, nuk te jep te drejte ta deformosh te verteten.
  Pas luftes se dyte te gjithe shtetet bene spastrime ndaj kundershtareve te tyre politike, perfshi dhe shtetet e bashkuara te amerikes ndaj komunisteve.
  Behuni me konkrete dhe reale ne histori, e mire apo e keqe.
  Boll injorante jane te rinjte e sotem se nuk dine asgje per periudhen 44-91 por kur degjojne apo lexojne dhe trajtime te tilla historie si i juaji behen me injorante akoma.
  Persa i perket luftes se dyte shqiperia u shpall fituese dhe ne krahun e aleateve, shkoni konsultoni dokumentat.
  Se cfare ndodhi me pas eshte teme tjeter.
  Dhe mjaft me komente te kota qe nuk cojne asgjekundi.

 8. Enver Hoxha ka qen njeri/kafshe e luftes, por e luftes midis shqiptareve. Shqiperia, politikisht e juridikisht nuk i ka shpallur luft “okupatorit”, perkundrazi, ka luftuar krah per krah, kurse ne periudha te caktuara ka qen “neutrale”. Te gjithe komponentet politik e raprezentantet fetar kane qen dakord me aksin Rome-Berlin, per motivin e bashkimit te trojeve shqiptare. Pra, deri ketu nuk kemi pas luft kunder nazifashizmit. Ka pas nje rezistenc te paperfillshme komuniste, qe, ne ate kohe nuk ka pas aspak peshe ne politiken shqiptare. Nqs ka pas ndonje luft, ajo ka qen midis shqiptareve per motiv pushteti mbas luftes se dyte boterore. Faktikisht, edhe levizja ka qen Fronti demokratik Nacionalçlirimtar e JO komunist.

  Faktori komunist hyri ne politike duke perdor propaganden antifashiste e, mbi te gjitha i mbeshtetur nga fuqit e medhaja, ose me mire e lene ne fatin e vet duke e “izoluar”. E vetmja luft qe kane ber formacionet politike ne shqiperi, ka qen ajo per pushtet me te gjitha menyrat. Shqiperia, nuk paraqiste rrezik as per lindjen e as per perendimin, prandaj u la ne mes te luftes se ftohte.

 9. panel i cbalancuar, asnje perfaqesues nga kundershtar te mirfillte politik te regjimit te asaj kohe por vetem nje treshe qe ka reflektuar qartazi ndaj figures se diktatorit dhe nje treshe e privilegjuar e regjimit qe me sa duket e ka te pamundur te bej te njeten gje sado i rende te jete veprimi diktatorit. A. Peza gjoja reflekton, P. Milo i pa sinqerte ne qendrimet e tij qe njollos edhe profesionin e historianit dhe D. Hila qe mendon dhe flet sikur eshte akoma ne shqiperine e viteve `50 me sa duket evolucioni shkon seprapthi ne individ te caktuar. Si perfundim mendoj qe figura e nje diktatori duhet harruar sa me pare. Nuk mund te vlersohet dikush qe per cdo pune te mire ka bere nje mije krime e djallezi ndaj edhe roli i tij ne LANC nuk ka vlere. Kjo sikur te marim te mirqene qe LANC ishte dicka e mire. Por a eshte vertet LANC dicka per tu glorifikuar? Cfare te mira dhe cfare te keqija solli Lanc? Cfare alternativash kishim pa Lanc? Keto jane pyetje ja vlen te diskutohen me objektivitet.
  Kam jetuar ne Suedi, vend qe pak a shume ka qe ne te njeten situate si Shqiperia, ku Gjermania i kerkoj vetem ti kishte rruget e hapura dhe Suedia (ndryshe nga Lanc) i la gjermanet te lire. Interesant eshte fakti se asnjehere ne asnje rast nuk eshte degjuar fjala bashkepuntor apo armiq te vendit ne Suedi, as nga komunistet me eksterem!?

Pas