-ARKIVA OPINION

UNIVERSITETET, SA VLEN DIPLOMA NE SHQIPERI?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 05/11/14 |
root

Të ftuar:

Arbjan Mazniku

Leontiev Çuçi

Mirela Bogdani

Fatos Tarifa

Ervin Demo

 

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=j4HHEExclEA” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (6)

Shkruaj nje koment

 1. Qeka bo mledhja e rralles ketu te tv porno dhe paska plas comenti modh nga vet pornostaret.kjo gazetrai kto shikues ka,kshuqe dhe komentet skan se si te jen ndryshe.apo e then shqip ky pyll kto derra ka

 2. Cuci dhe ai me kapele beret jane tipike fodulle dhe kane bere e fatkeqesisht vazhdojne te bejne dem ne arsimin shqiptar. Nuk e di se si tipa te tille arrogante jane te pranueshem apo edhe lejohen te administrojne insititucione arsimi. Kokrra e injoranteve.

 3. Po qe petagog ky me berrete, o mjer Shqiperi, o mjer! Tip arrogant, mungese edukate e theksuar. I ke hyp gamorit mrapc, o nari!

 4. Ai me berret eshte e sigurt qe ben pedagog?:-)
  Te gjithe kishin te drejte sipas mendimit tim, por fakti qe kualiteti dhe mos krahasimi me fakultetet me prestigjoze (une do te thoja edhe me ato mediokre), hedh poshte “te drejten” e petagogeve. Fakti eshte se Universitet tona jane me kualitet te dobet sepse…

  Politika i fut hundet kudo, dmth, kemi nje sistem vertikal shoqeror. Kemi emerime politike ne Universitet. Nuk kemi ndare akoma te vjetren me te ren. Dmth, kemi petagog akoma te kohes diktatoriale, ku metoda e komunikimit dhe mesimdhenies eshte akoma autoritare…kjo shikohet edhe ne debat e siper..mungon modestia, mosrespektimi i mendimit te tjetrit dhe toni autoritar.
  Nqs Universitetet tona do te ishin me kualitet, atehere, pse pushtetaret apo individet ne gjendje ekonomike te mire, çojne femijet per studime jashte shtetit? Por, gjeja me absurde eshte qe keta studente kur kthehen, ne vend qe te luftojne per ato njohuri qe kane marre, i pershtaten mjedisit. Per mendimin tim, nqs duan te nderrojne diçka, keta studente duhet te jene pararoja e ndryshimit. Gje qe nuk ndodh, perkundrazi.

  Zoteria qe raprezentonte qeverine foli shume mire dhe propozoi gjera me thelb. Dmth, te hapen shkolla profesionale dhe teknike qe te rinjte te marrin zanat e te konkurrojne ne tregun e punes. Shume mire kjo ide, por…gjithmone ka nje por mbas…ky propozim te vleje per “popullin” e jo per kasten politike ku zoteria ben pjese. E di zoteria qe shumica e pjestareve te qeverise(ministrat) o kane diploma fallco ose i kane blere? Ose, i ka vajtur universiteti 12 vjet. Parlamenti eshte mbushur me te diplomuar fallco.
  Pra, nqs keta zoterinj thon, beni ate qe them une e jo ate qe bej une.

  Kur keta zoterinj te politikes do te japin shembullin e mire ne veten e pare, atehere mund te pretendojne per njerezit e thjeshte.

  Prsh!

 5. Tema eshte shume interesante dhe mund te them qe ne gjithe ate debat Mirela Bogdani kishte te drejte kur theksoi paftesine dhe nepotizmin e petagogeve te rekrutuar ne universitetet publike.

Pas