-ARKIVA OPINION

SI E DUA QYTETIN!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:30 - 29/06/15 |
root

Të ftuar:

Florjana Garo
Fjodora Fjora
Zana Guxholli
Arian Galdini
Mark Marku
Petrit Vasili
Dashamir Shehi
Blendi Gonxhe

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=-DO_-2SmFtc” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (6)

Shkruaj nje koment

 1. Fatkeqeshist, vazhdon te gabohet ne debate duke bere krahasime te “metropolit ” te vetem te Shqiperise, Tiranes, me metropolet e vendeve te tjera te zhvilluara qe kane histori deri mije vjecare te shtetit.
  Prisja nga debati qe dikujt ti vinte ndermend pyetja :
  Perse pergjithesisht ne gjithe boten vendbanimet qe nga me te voglat e deri ne metropolet e medha, njerezit i kane ndertuar prane ujrave, detit, liqenit apo lumejve te medhej.
  Jo, jo ,…as qe i ra ndermend kujt kjo, po beheshin krahasime te Tiranes me ish kryeqytetin e perandorise se madhe romake, Romen, kryeqytetin e perndorise koloniale Londren apo kryeqytetin e kultures boterore, Parisin.
  Jo keto metropole, por pothuajse te gjitha metropolet e botes, perfshire edhe disa metropole te Ballkanit, jane ndertuar ose prane detit, ose prane ndonje liqeni e ose prane lumejve.
  Tirana, nje vendbanim qe para nje shekulli u ndertua nga nje fshat i vogel tek nje prua si. Lana, a mund te perballoje nje popullsi te sotme prej gati nje milion banore ?
  Qe te devijohej shtrati i lumejve me te medhej te Shqiperise si Drini apo Vjosa e te kalonte ne Tirane, kjo do te ishte nje ide e marrezishme dhe pothuajse e parealizueshme per potencialet ekonomike te Shqiperise.
  I vetmi qytet shqiptar te cilin e pershkon nje lume relativisht me i madh, qe eshte Vardari, Shkupi, edhe ai eshte bere kryeqytet i te ashtu quajtures Maqedoni.
  E vetmja ide e realizueshme e disiplinimit te Lumit te Tiranes,qe do ti afrohej kerkesave te nje metropoli, ide e Bashes, u injorua fare ne kete debat.
  E ngriti me se fundi z.Shehi me force nevojen e domosdoshme te sigurimit te ujit te pijshem te njaftueshem per gjithe banoret e Tiranes, e ne vend qe debati te perqendrohej pikerisht ne kete problem, beheshin krahasime midis lindjes e perendimit se sa here lahen ne jave qytetaret e metropoleve te vendeve te zhvilluara, e sa here lahen ato te vendeve te lindjes duke injoruar faktin se dushi i perditshem behet vetem ne ato vende e banesa ku nuk mungon asnjehere ujet e paster.
  U harua gjithashtu te permedej se ne metropole me disa milione banore, jane bere projkekte edhe para 100 vjetesh per furnizimin me uje te paster duke parashikur edhe nje popullsi dyfish me te madhe.
  Edhe per shqetesimi e drejte per ndotjen e ambientit, injorohen shkaqet. e pa gjetur shkaqet e nje fenomeni negativ, kurre nuk mund te gjenden menyrat e zgjidhjeve.
  Harrohet fakti se deri ne fillim vitet 90-te, ne Shqiperi qarkullonin vetem disa qindra automjete shteterore e sot ato jane pothuajse mijefishuar.
  Harohet fakti se deri ne fillim vitet 90, shqiptaret as kishin fare mbeturina per te hedhur se i shfrytezonin per te ngrene edhe bishtat e preshit e amballazhimi i produkteve ushqimore, ishte teper i kufizuar. As i vinte kujt ndermend qe te flakte ne ruge rrobat e perdorura, pajisjet shtepiake elektrike sepse i meremetonin ato, e lere me qe ndonje qytetar te braktiste kudo autovetura te perdorura, pasi asnje nuk kishte makina private.
  Ambientalizmi esktremist majtist, u perjujdes me shume te bente lufte politike kunder te keqijave qe solli bolleku i tregut kapitalist, e bile ne vend qe te luftonte per ngritjen e impianteve moderne te riciklimit te mbeturinave te riciklueshme, hapi se bashku me partite e majta, lufte frontale kunder tyre.
  Ju meshua ne kete debat idese se fajet me te medha i kane qytetaret “e pa kulturuar” shqiptare, e jo projektet shteterore per zgjidhjen e ketyre problemeve, jo sot per sot, por edhe me perspektiva te gjata disa dhjetevjecaresh..

 2. Sa bisede banale:-))) Eshte nje moment ku te gjithe fillojne une kam qene ketu…une kam qene atje….kam pare keshtu…kam pare ashtu…:-))) Ca turpi e te mendosh qe keta gjoja do jepnin ndonje mendim si ta bejme me mire. Te gjithe me dele me dhi duhen cuar.

 3. nga( intelektualet albaneze)ne emission, as qe permenden rrjeti i gazit natyral, sistemi internet impianti I I filtrimit te ujrave te zeza energjia diellore etj etj! permendja e ketyre termave duket si realitet jashtokesor ne kryeqytetin e albanistanit! Gjithe atmosfera e bisedes duket si e viteve 1950 kur problemet jane uji dhe plehrat e rrugeve. cfare dhimbje ku u katandise o tirona kuqe

 4. Zeri i Florianes si zeri i fshesaxhieve te Tiranes ne kohen e monizmit. Keshtu eshte e bukura e dheut, por zeri eshte i tmerrrshem per nje vajze kaq te re

 5. Amon tma thote nonjoni pse e mer kte floriana garon blendi…kush e shtyp kte biben qe na e ka bo vip dhe opinioniste

Pas