Aktualitet

Sazan Guri: Ndotja e bregdetit e rrezikshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:20 - 08/11/15 |
root

Ambientalisti Sazan Guri, thotë për Opinion.al se kjo është një ndotje shumë e rëndë për bregdetin e Durrësit.

“Mbetjet e naftës ose vajrave që kanë sasi të mëdha hidrokarburesh janë super të rrezikshme. Nëse toka e rigjeneron vetveten, sepse ka veti përthithëse në ujin e detit kjo është e pamundur. Cipa e naftës nuk lejon rrezet e diellit të depërtojnë  në brendësi të ujit dhe të gjithë gjallesat nuk marrin rrezet e diellit, por ushqehen me ujin e ndotur me naftë, që depozitohet në organizmin e tyre. Kjo ndotje na kthehet mbrapsht sepse përthithet nga organizimat e gjalla, që pastaj i vjen edhe njeriut. Pra, kjo ndotje ka ndikim shumëfishuar”, shprehet Guri.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas