Te Fundit

Pikëpyetjet e Serverit të Tatimeve: Kush i mori të dhënat e serverit dhe kujt i interesojnë ato?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:23 - 08/11/15 |
b.f

Ka ende shumë pikëpyetje të mbetura të pazbardhura nga ai që cilësohet si skandali i Serverit të Tatimeve, ku në nëntor të vitit 2013, një grup personash të cilët vinin me autorizimin e audituesve kopjuan deklaratat e 4.5 milion bizneseve në Shqipëri. Respektivisht duke kopjuar 36 servera, të cilët ruanin të dhënat e bizneseve që nga viti 1996. Të dhëna të cilat ende edhe sot nuk dihen se ku kanë përfunduar ndërkohë që ka ende dyshime se ato mund të përdoren për shantazh ndaj bizneseve me qëllim përdorimin e tyre nga policia. Por cilat janë disa nga pikëpyetjet?

Çfarë kërkohej ne serverin e Tatimeve?

Përse disa zyrtarë të shtetit duhet të hynin brenda dhe të kërkonin të dhëna ndërkohë që Serveri i Tatimeve mund të aksesohet vetë nga Tatimet?

sereri i tatimeve 3

Çfarë ndodhi  me Serverin e Tatimeve ?

Pse u arrestua dhe më pas u lirua ish-drejtori i IT në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, Renald Rista?

serveri i tatimeve 5

Pse duhet të kopjoheshin të dhënat ndërkohë që grupi i ashtëquajtur i auditimit nuk kishte për detyrë klonimin e të dhënave?

serveri i tatimeve

Përse duhet të klonoheshin të dhënat, ndërkohë grupi i auditimit kishte thënë që ishte aty për verifikim, ndërkohë që fare mirë verifikimi nëse dikush mund të hynte nga jashtë në server mund ta bënin pa pasur nevojën e kopjimit të të dhënave?

taimet ok

A u përdor klonimi apo kopjimi i të dhënave për të shantazhuar bizneset e mëdha dhe për ti çuar ato drejt devijimit të tregut, sipas interesave të politikës?

serveri i tatimeve okkk

Përse Spartak Braho ndërhyri në Serverin e Tatimeve?

spartak braho okkkk

Përse Spartak Braho ishte i interesuar të ndërhynte në pyetjet që hetuesit e çështjes duhet ti bënin ish-drejtorit të IT Renald Rista?

emailet braho

Cili është roli i Panajot Gjiknurit, vëllait të ministrit Damian Gjiknuri, në kopjimin e të dhënave dhe përse pasi e pranoi një fakt të tillë, më pas e mohoi?

Ku kanë shkuar hard-disqet me të dhëna? Kujt po i shërbejnë?

briseida shehajbriseida shehaj

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas