-ARKIVA OPINION

KUSH ISHTE FAN S. NOLI?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:08 - 07/07/15 |
root

Të ftuar:

Valentina Duka
Pellumb Xhufi
Agron Gjekmarkaj
Persida Asllani
Mark Marku
Dorian Koçi

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=DhlL8bI0_QE” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (5)

Shkruaj nje koment

 1. Duke vleresuar sinqeritetin tuaj do te mundohem te spjegoj arsyen e irritimit ndaj Markut.
  Noli eshte nje figure komlekse i cili eshte unikal ne historine e kombit tone. Ai eshte teolg, perkthyes, poliglot, poet, prozator, kritik letrar dhe muzkoor (kujtoj ketu kritiken Bethoveni dhe rvolucioni si dhe introdukten e Rubairave te Omar Kahjamit, te dyja keto ndoshta me te arritura ne bote), kompztor,instrumentist, etj.
  Ai eshte nje model shume i ralle I intelektualit qe ka shfrytezuar c’do minute te jetes ne menyre te dobishme.
  Ne gjithe historine e kombit tone nuk ka tjeter figure te ngjashme me Nolin.
  Eshte normale qe ne gjithe krimtarine e tin te gjesh ndonje veper te pa arritur por kurre banale.
  I nderuar njoni te falenderoje per mirkuptimin.

 2. Faleminderit per pergjigjen dhe me nder qofsh… Te kuptoj. Edhe une mendoj se Menyra e te shprehurit nga ana e Markut nuk eshte ne nivelin e nje profesori. Megjithate une kam pershtypjen se Marku me gjithe kritikat (me vend e pa vend, ata qe dine me shume mund ta gjykojne, sepse nuk une kam lexuar aq shume.) e vlerson shume lart figuren e F. S. Nolit qe eshte vertet ashtu si thua ti pa diskutim, nje gjigant, prandaj e mirekuptoj.

 3. I nderuar njoni,
  nderi ma do te vleresoje dhe respektoje cdo figure qe i ka sherbyer kombit tone, dhe eshte po ky vitryt qe me detyron te percmoje cdo sharlatan ku nje nga me tipiket eshte edhe i lartpermenduri Mark.
  Ai, mender Marku, e fillon diskutimin tekstualisht; “Noli eshte nje shkrimtar i dobet, per te mos thene banal”, me tej “Noli ka ndikuar…e ka shkateruar demokracine ne Shqiperi”, e me tej “ne nje fare menyre sundoi si junte”, ne vazhdim “si politikan e shkateroi demokracine,…si…. s’ka pasur kurfare vlere ne demokraci…” etj.etj.
  Pa vazhduar me tej keto jane te mjaftueshme per epitet e perdorura nga une per Mark menderen.
  Kur ai diskuton per vlerat e Nolit flet gjera aq te pergjithshme pa kurfare analize duke ndertuar fjalite me copeza mendimesh diku dhe pa lidhje qe edhe nje gjimnazist do te ishte me dinjitoz ne analizen e tij.
  Pra edhe nje here i nderuar njoni per verejtjen qe me beni te keshilloje degjoje edhe nje here emisionin por me vemendje.Gjithuashtu nuk do te humbje aspak kohen po te lexoje jeten dhe veprat, pa e egzagjerurar, te gjigantit Noli, dhe me pas te siguroje se do te ishe ne nje mendje me mua.

 4. Do te ishte me e ndershme nga ana juaj te shkruani se cfare tha keq apo gabim Marku ne vend qe ta quani idiot. Ndonje gje qe e di me mire ti mund te na sherbeje edhe ne te tjerve qe nuk arritem te mesojme historine ashtu si duheshe Per shkak te diktatures komuniste Per keta legjendar te kombit. Une Per vete falenderoj drejtuesin si dhe te gjithe pjesmarresit e ketij emisioni fantastik. Do kisha deshire qe te ishte me i gjate ne menyre qe secili te shprehte mendimin e tij deri ne piken e fundit. Gjyshi im ishte nje mbeshtetes pa rezerva i Fan Nolit dhe donator i shoqerise Vatra dhe kisha pak dijeni, por nga zerat ndryshe ne kete debat mesova shume gjera te reja.

Pas