-ARKIVA OPINION

E ARDHMJA E GREQISE DHE SHQIPERIA!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 09/07/15 |
root

Të ftuar:

Andi Bushati
Sokol Nako
Dashamir Shehi
Sokol Shameti
Panajot Barka
Arben Malaj

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=VVDMhyex6Lw” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (5)

Shkruaj nje koment

 1. perse nuk I bie ndermend bushatit the?? se eshte kelysh I kuq filoserb e filogrek prandaj o petriti ,jkaq zor e ke ta kuptosh??

 2. Nese do te analizohet cfardo problemi politik, ekonomik e social, me se pari duhet te evidentohen shkaqet e mandej rruget e zgjidhjes per te eleminuar pasojat.
  E ceku vetem z.Shehi nje nder shkaqet me kryesore qe e cuan Greqine ne kete kolaps.
  Abuzimi si me euforine e grekeve te sotem per mitin e vendit ku lindi nocioni i demokracise e ku pati emra te shquar te kultures, fillozofise, letersise e historise te antikitetit, dhe trajtimit te Greqise se sotme nga opinioni nderkombetar si nje djale i perkedhelur qe ka pasur stergjysher kaq te shquar para me shume se dy mije vjetesh.
  Cfare mund ti lidhe demokracine e sotme teper te dyshimte te shtetit grek e nivelin e saj kulturor, shkencor e ekonomik, me vendet e tjera te zhvilluara me domokraciine e ekonomine te konsoliduar europiane ?
  Duke lene menjane vendet e ish perandorise sllavo-komuniste, Greqia qekur hyri ne BE ne 81-shin ishte pothuajse 100 vjet prapa modelit te demokracise e ekonomise europerendimore, e statusi i “djalit te perkedhelur” e thelloi edhe me shume kete diference
  Mund ti beme gjermanet disi fajtore per gadishmerine e tyre per ti trajtuar greket me ndryshe se popujt e tjere te nxitur nga historia e antikitetit e ta kene ndihmuar ne menyre te tepruar e selektive, por eshte e marrezishme ta akuzosh Gjermanine sic bejne komunistet e sotem greke e shqiptare si Bushati se po e perserisit politiken e Hitlerit.
  Nazist ishte Napoleon Zerva qe beri gjithe ato krime tek shiptaret mbrenda e jashte kufijve te Greqise..
  Te tille jane edhe nazistet e “Agimit te arte” por ne qendrimin ndaj Shqiperise, asnje qeveri greke e majte apo e djathte, nuk pati kurrajon qe te hiqte ligjin absurd te luftes me shtetin tone.
  Si nje nder abuzimet me te medha te shtetit grek qe e cuan ne faliment financiar, eshte ngritur problemi i abuzimit te madh me pensionet.
  40 miliarde euro paguan shteti grek per pensionet kur kjo perben gjysmen e gjithe buxhetit te shtetit.
  Nuk i leverdis minoritarit Barka qe te permend paradoksin se qeverite greke me parate e taksapaguesve gjermane e te shteteve te tjere europiane, paguanin me mijra shtetas shqiptare me pensione te stisura mbi 300 euro ne muaj, pa punuar as edhe nje dite ne Greqi, vetem mjafton ta deklaronin veten greke.
  Po pse nuk i bie ne mend “analistit te pamvarur” shqiptar Bushati, qe ta denoncoje kete histori te pashembullt te abuzimit nacional-shovinist te qeverive greke ?

 3. Nuk me habit fare qendrimi i minoritarit grek z.Barka, qe mundohet te gjeje ca argumenta sido paragjykuese e subjektive, per ti dale ne krah vendit te tij qe eshte ne nje situate teper te veshtire ekonomike e politike. sepse ne fund te fundit, barra e krizes ka rene e po bie mbi te gjithe popullin grek e jo tek politikanet e biznesmenet qe kane perfituar ne menyre korruptive.
  Si politikanet greke, edhe miliarderet as e kane ndjere e as e ndjejne vete individualisht krizen.E shumta, disa politikane do te ndrojne vendet e pushtetit por jeten komode e kane siguruar per veten e tyre e familjeve te tyre.
  Deklarata me skandaloze qe degjova ne kete debat, eshte deklarata e gazetarit Bushati qe e mban veten si “te pamvarur” qe rrezikun e shkaterimit te BE e sheh tek Gjermania, pasi eshte ajo qe paskej shkaktuar dy lufterat shkateruese ne Europe.
  Pikerisht kete teze absurde perdorin ekstremistet majtiste greke per te justifikuar deshtimet e tyre.
  Gjermania eshte shndruar sot ne vendin me te fuqishem demokratik e ne te njejten kohe edhe si vendi me i fuqishem ekonomik, pikerisht se denoi njelloj si nazizmin edhe komunizmin. A mund te kishte sot nje Europe te bashkuar pa Gjermanine ?.
  Nese na vjen keq sot per popullin grek qe po i vuan pasojat e nje politike te shemtuar te qeveritareve te saj, perse duhet te denojme popullin gjerman per marrezine hitleriane ?.
  Nese Shqiperia vuajti per gati 5 dekada nga nje diktature staliniste, po aq e eger sa ajo hitleriane, mos do te na thote Bushati se e ka pasur fajin gjithe populli shqiptar njelloj si Sul Bushati ?

 4. bushati ky birbo me fat i diktatures ((gjermani e dogji evrpoen dy here))?? hahahaa mire thote dashi paske lexu librat me stalinin por harroi ti thote edhe me enverin ne luften nacion clirimtare ku shqipot u bene mut me njeri tjterin! Mos te jete gjermania evropa fluturon ne ajer me shkop ne bythe nga rusia barbare bashke me kelyshet e saj por bushat qimekuqi nuk ka aq tru sa ta kuptoje kaq gje

 5. Me habiti pak A. Bushati se nuk e kisha paramendur kurre te kaq shume komunist-ekstremist ne kohen e sotme. Ai eshte aq i turbulluar nga doktrina komuniste sa mundohet me te gjitha energjite e tij te perligje ate referendum te pakuptimt dhe vetdiskreditues per popullin grek. Nuk e kupton qe greqia praktikisht ka falimentuar ekonomikisht dhe nuk ka rruge tjeter pervecse te pranoje kokeulur ndihmat dhe borxhet qe do ti japin te tjeret. Populli grek ka rené shume poshte ne gjykimin e qytetarve te Europes me keto marrezi. Nuk mund te zgjashesh Doren e te lypesh ballelart e krenar. Por vetem nje komunist i semure mund shikoje kete si perulje te europes ndaj KM komunist te Greqise. Bashkimit EuropIan, si te thuash, i ka zene rrota bishtin, me greqin dhe nuk ka rruge tjeter vetem se ta ndihmoje. Jo se greqia i prish pune ekonomikisht madje BE eshte me mire pa greqine ne ate aspekt, por lenja pas dore dhe dhenja ndime greqise ul prestigjin e Bashkimit EuropIan.

Pas