Aktualitet

VIDEO/Shqiptarët iu japin urdhra ushtarëve grekë,mediat:Si është e mundur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:37 - 15/01/21 |
Semiljana Azizi

Në rrjet sëfundmi ka qarkulluar një video ku dallohen dy shqiptarë, të cilët në gjuhën shqipe i japin urdhër ushtarëve grekë.

Mediat greke i kanë bërë jehonë videos së shqiptarëve, të cilët i kanë vënë në rreshtore ushtarët dhe i detyrojnë të brohorasin një emër, që mesa dëgjohet është emri Meriton.  Gjithashtu 2 të rinjtë duket sikur po “përshëndesin” edhe shokët e tyre nga Shqipëria në “rrugën 5 Maji”, siç edhe përmendet në video.

Njëri prej tyre, i cili duket të ketë një rol drejtues në repartin ushtarak, urdhëron ushtarët grek të përsërisin emrin, “ Me Ri Ton”, ndërkohë ushtarët e përsërisin pa hezitim.

Kjo gjë është reflektuar në mediat greke të cilat e kanë cilësuar shprehen se kanë nisur hetimet. Videoja e diskutueshme, e postuar në Instagram, tregon qartë fytyrat e autorëve, ndërkaq koha kur është publikuar nuk është njoftuar.

Shumë përdorues të internetit pyesin se si është e mundur që dy shtetas të huaj të jenë në radhët e ushtrisë greke dhe të urdhërojnë ushtarët grekë”, thuhet më tej në artikullin e medias greke.

Sipas informacionit, gradat më të larta të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë u njoftuan për publikimin e videos disa orë më parë dhe tashmë ka filluar një proces për të verifikuar se ku është xhiruar dhe nëse personat që paraqiten i përkasin forcave të armatosura të vendit tonë,” vijon artikulli./Opinion.al

Pas