Aktualitet

Nis pajisja me dokumente identifikimi për qytetarët shqiptarë në Bari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:55 - 15/01/21 |
Doriana Çepunaj

Këtë të premte në Konsullatën e Përgjithshme në Bari, ka filluar shërbimi për pajisjen me pasaportë dhe kartë identiteti të qytetarëve shqiptarë.

Konsullja e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Bari, Gentiana Mburimi bëri me dijë se ky shërbim do të ofrohet për të gjithë qytetarët rezidentë në Rajonet e Puglias, Molises, Basilikatës, Kalabrisë, Sicilisë dhe Sardenjës.

Në ceremoninë e inaugurimit, ku qytetarët e parë shqiptarë u pajisën me dokumentet biometrike, morën pjesë Zëvendësministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Agron Tare dhe Drejtori i ALEAT, Jean-Alain Jouan.

Ky shërbim po ofrohet në Konsullatën e Përgjithshme në Bari në kohën kur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) po punon për mënyrën se si do të regjistrohen emigrantët në mënyrë që të votojnë në zgjedhjet e 25 prillit, pa pasur nevojë që të vijnë në Shqipëri./Opinion.al

Pas