Rajoni

Takimi Erdogan-Mitsotakis/ Qeveria greke: Nëse klima është pozitive…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:04 - 15/01/21 |
Semiljana Azizi

Qeveria e Greqisë e ka mbështetur një takim mes Erdogan dhe Mitsotakis, duke bërë kështu një hap drejt uljes së tensioneve dhe për të dialogur mbi kërkimet në ujërat e Mesdheut Lindor.

Burime për median greke “ProtoThema”, bëjnë me dije se qeveritarë grekë e mbështesin këtë takim vetëm nëse klima është e pozitive, dhe kështu mund të jetë i dobishëm. Po ashtu kujtohet se Mitsotakis ka shprehur dëshirën herë pas here për të komunikuar me Turqinë në nivel të lartë.

Të njëjtat burime qeveritare theksojnë se “klima e krijuar është pozitive dhe, nëse qëndron e tillë, një takim është i dobishëm dhe i mundur “./Opinion.al

Pas