-Jetë dhe Stil

Studimi/Cilësia e spermës mashkullore në rënie, më e vështirë për të patur fëmijëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:05 - 25/06/22 |
Opi Nion

Në një material të publikuar në “Le Monde”, gazetarja Marion Huysman vë në dukje se cilësia e spermës tek meshkujt në 40 vitet e fudit ka rënë, me 50-60%. Duke ju referuar studimeve, kjo do të thotë se fertiliteti mashkullor është në rënie dhe  të paturit fëmijë për një mashkull po bëhet edhe më e vështirë.

Duket se baza e problemit gjendet tek ushqimi dhe stili i jetës. Bisfenolet, dioksinat, ftalatet dhe parabeni, të cilat i gjejmë tek ushqimi, uji dhe disa produkte kozmetike janë përgjegjës për këtë ndikim.

Gjithashtu paracetamoli i përdorur gjatë shtatzënisë së nënës, ndikon në sistemin riprodhues të mashkullit.

Pa harruar ndikimin e telefonave, kompjuterëve, mikrovalëve e po ashtu edhe ajrit të ndotur./Opinion.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Le Monde (@lemondefr)

Pas