Kryesore

Pas tërmetit të djeshëm, një tjetër lëkundje e fortë regjistrohet në Kretë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:57 - 28/09/21 |
Opi Nion

Pas tërmetit me magnitudë 5,8 ballë të shkallës rihter, të regjistruar mëngjesin e djeshëm në Kretë, një tjetër lëkundje e fortë është ndjerë mëngjesin e sotëm.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, dridhja e orës 7.48 e mëngjesit kishte një magnitudë paraprake prej 5.4 Rihter dhe epiqendra e saj ishte 23 kilometra në jug-jugperëndim të qytetit të Kretës.

Qindra njerëz në rajon kaluan natën në tenda dhe parqe ose fjetën në makinat e tyre pas tërmetit të së hënës në mëngjes, i cili goditi fshatin Arkalochori, duke vrarë një person dhe duke plagosur të paktën 20 të tjerë

Po ashtu u regjistruan dëme materiale në dhjetëra shtëpi dhe biznese./Opinion.al

Pas