Aktualitet

Pamje me dron, ja si e kalojnë kufirin emigrantët e LindjesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:59 - 27/10/15 |
b.f

RIGONCE (Slloveni) – Këto pamje, bërë me dron, tregojnë më së miri dramën e refugjatëve të Lindjes që kalojnë në vendet perindimore. Këto pamje janë filmuar në kufirin Kroaci-Slloveni.Mijëra emigrantë marshojnë nëpër fusha deri në qytetin kufitar slloven. Rigonce. Qëllimi i udhëtimit ishte zhvendosja nga një kamp refugjatësh në një tjetër. Që nga mesi i shtatorit, rreth 250 000 njerëz mendohet se kanë hyrë në Europë. Videoja publikohet në një kohë kur liderët e BE kanë hartuar një plan me 17 pika që synon pritjen e emigrantëve në Ballkan. Marrëveshjen me BE për pritjen e emigrantëve e kanë nënshkruar liderët e: Shqipërisë, Bullgarisë, Kroacisë, Maqedonisë, Greqisë, Hungarisë, Rumanisë, Serbinë dhe Sllovenisë.

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas