Life Style

Nga zhdukja e akneve deri te buzët mishtore, 10 këshilla praktike bukurie


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:20 - 14/10/18 |
el ida

Çdo vajzë dëshiron të jetë e bukur dhe tërheqëse.

Më poshtë mund të lexoni 10 këshilla për bukurinë natyrore që do t’ju kursejnë kohë dhe para.

1.Uji me kripë do t’ju ndihmojë që të zvogëloni ënjtjen në fytyrë dhe do t’i japë fytyrës tuaj një pamje të re.

2.Bëni buzët të duken më të plota dhe më seksi me një vaj bajame dhe një furçë dhëmbësh.

3.Përdor vaj ulliri për të pasur një lëkurë me shkëlqim dhe të hidratuar.

4.Mjalti ju ndihmon të zhdukni inflamacionin dhe aknet.

5.Përdorni ilaçin e syve për të zhdukur inflamaconin në fytyrë, duke përdorur një pambuk.

6.Përdorni një heqës makijazhi natyral, me ujë dhe vaj ulliri në raport 3:1. Mund të përdorni dhe vaj kokosi.

7.Me sodë buke mund të hiqni qafe qimet që rriten brenda në lëkurë. Përzieni 1 lugë çaji sodë buke, 1 lugë çaji tërshërë dhe 1 lugë gjelle ujë. Përziejini mirë derisa të bëhet një masë homogjene dhe aplikoni përzierjen në lëkurë duke e lënë për 5 minuta. Pastaj shpëlajeni me ujë të nxehtë.

8.Përdorni sodë buke për të zvogëluar rrathët e zinj në sy.

9.Maskë me banane për flokë që shkëlqejnë: 1 banane, 1 vezë, 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1/2 gotë birrë të zezë. Përziejini dhe mbajini në flokë për orë të tëra. Më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

10.Përdorni një përzierje të vajit të kokosit dhe livandos për të rritur qerpikët. Kombinoni 1/2 lugë çaji me vaj kokosi me 2 deri në 4 pika vaj esencial të livandos dhe aplikojeni në fytyrë.

Pas