Aktualitet

Mandati i Kokëdhimës në Gjykatën Kushtetuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:55 - 28/10/15 |
b.f

TIRANË- Gjykata Kushtetuese do të nisë më 23 nëntor shqyrtimin e ankesës së PD-së për mandatin e deputetit të PS në Vlorë, Koço Kokëdhima. Sakaq, gjykata ka pranuar sot paradite kërkesën e avokatit të deputetit Koço Kokëdhima që ai të jetë i pranishëm në seancë. Kërkesa për heqjen e mandatit është bërë nga deputetët e PD-së të cilët thonë se “mandati i Kokëdhimës është i papajtueshëm me Kushtetutën”. Demokratët iu drejtuan Kushtetueses pasi më 16 prill, Kuvendi rrëzoi kërkesën e tyre për pavlefshmërinë dhe mbarimin e mandatit të deputetit të Partisë Socialiste. Opozita pretendon se Kokëdhima ka përfituar fonde publike, nëpërmjet kompanisë ‘Abissnet’, edhe pasi është bërë deputet i Kuvendit.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas