-ARKIVA OPINION

LEGALIZIMI I MARIJUANES!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:00 - 14/05/14 |
root

Të ftuar:

Tritan Shehu
Eni Çobani
Neli Demi
Ervin Qafmolla
Juxhin Çela
Serxho Haxhiaj

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=jP7rqHSiUAM” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (8)

Shkruaj nje koment

  1. Mos qaj hallin e ”balenes” ti se ajo eshte artiste po qaj hallin e mendjes tende e te tjereve si puna jote se ai hashashi qe thoni ju nje cigare e vetme e pire nga nje djale 17 vjec qe se kishte pi asnjihere po e mori atmosfera e mbremjes se matures pas nje pije alkol me shoket per pune 5 min desh i kushtoi jeten.Dhe kur kaloi e keqja ai kishte thene se nuk kam pi asnjihere po duke menduar qe nuk do behet qameti vetem se do e provoj e piva por llogaria doli qe bashke me pak alkol te con tek te shumtit po kur u beme ne shqiptaret te emancipuar qe akoma skemi breke ne b.. mos ngelte njeri ne kembe kur thoshte jovani.Po per nje gje ke te drejte cunat perfaqesojne rinine shqiptare vertet qe nuk e degjojme kurre te flasin per ndonje studim a ndonje angazhim a ndonje gje te hajrit cfaredoqofte po e ngrene zerin ne qiell per hashash ky eshte turp pike muhabetpo ju e keni ne terezi se vetem prinder sbesoj se jeni se po te ishit do mendonit ndryshe pastaj ka dhe nje gje tjeter se kjo bima perpunohet dhe behet edhe tjeterlloj ca te bejme te sigurojme lenden e pare?

  2. Pershendetje Ermal ajo qe ju keni pas perdorur ne vitet e para te demokracise ka qen rrenj SATIVA qe pat ngelur si fare qe u kultivua nga fshataret per perdorim personal pasi i relaksonte pas nje dite te lodhshme pune.SATIVA eshte yndyra qe krijon lulja ne boce dhe kjo ka vetem veti qetesuese dhe nuk te lle me asnje lloj pasoje.Kurse keto rrenjet e perdorura nga shqipetaret sot jan me te sofistikuara keto jane nje perzierje e du rrejnve asja te SATIVES dhe INDICAS.me pak fjal sipas te dhenave nuk eshte rregjistruar kurre qe nje perdorues i rregullt i kanabisit te vuaj nga ndonje semundje tumorrale.ky kanabisi sotem esht shum i mir o te keqen vellai

  3. Persh,e qelluar kjo teme,dhe shikoj komente te tipit PRO legalizimit,personalisht,kam perdorur marjuanen ne vitet e para te demokracise aher ku shum vete nuk ja kishin haberin se c”far ishte,eshte,,,dhe keshilloj te gjith perdoruesit te largohen pasi,po vuaj pasojat sot qe jam babai i 2 femijve,me ka shkaterruar sistemin nervor tej mase,dhe nese flasim per “emancipim” po ju them se logjika eshte ajo qe na ndan nga kafshet te cilat dalin lakuriq e nuk kane turp apo bejne dhe sex mes te rruges,dhe pikerisht kjo substance apo dhe ajo e lenget alkooli apo dic tjeter dehese po shkaterrojne kte rini sot,e cila eshte filiza*(njesia) baze e shoqerise se sotme,qe presim te jene fryte te dobishme,per ambjentin ku na rrethon e,jo te na dalin te tharreta,apo mos o Zot,helmuese sic po degjojme kronikat e zeza.etj.

  4. Ne shqiperi duhet te legalizohet ne rradhe te pare dialogu dhe respekti me dhe per tjetrin, vihet re ne cdo bisede nje hendek brezash dhe botekuptimesh deri diku te pashprese. Gjithsesi, diskutimin e ben shume interesant refuzimi i Neli Demit per te marre nje pozicion te menjehershem dhe refuzimi per ta simplifikuar debatin, nje stil jo i pelqyeshem zakonisht per Shqiptaret dhe sidomos per showbiz. Eshte e habitshme qe akoma e ftojne ne keto lloj debatesh, por sigurisht eshte shume e rendesishme qe ai insiston te shkoje megjithese nuk perket aty.

    Persa i perket diskutimit, diskutimi kryesisht individual, moral, shendetesor, apo ligjor, len fatkeqesiht jashte ate qe eshte kryesorja, ‘sekretet publike’, apo elementi ‘politik’ ne trajtimin e ketij lloj debate, ne interesin e kujt eshte legalizimi apo jo i ketij fenomeni?

  5. Forza rinia. Shoh nje te ardhme shume te ndritur nqs cunat do marin drejtimin e shtetit ne te ardhmen.

  6. cunat perfaqesojne rinine shqiptare o zyfe,te ceket ne mendime,mendjelehte e kapadahij ne kulm , shume larg ne cdo drejtim ne krahasim me rinine perendimore! Gjendja e mjerueshme pa perspektive e vendit tone eshte pasqyre direkt e rolit mizerabel te rinise se sotme ne shoqerine shqiptare

  7. Kush i le kto plera ne televizor? Tritan “Doktor” Shehu nuk ja ka iden se ca flet. Ky ben propagande me te shpifur se Gobels. Kurse kjo balena qe thote se marjuana te vret ka 1000 here me shume mundesi te vdes nga ataku ne zemer nga kolesteroli.

  8. Nuk i lat te flasin cunat, i diskriminut vec kto tre te kohes komuniste kan folur, se di pse zakoisht je i drejt bleni por i shkele cuna ksaj here

Pas