Unë shkruaj

Kush i vjedh dhe i izolon shqiptarët?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:21 - 21/10/15 |
b.f

 

Dikur Shqipëria dhe shqiptarët për shkak të regjimit komunist në fuqi ishin vendi më i izoluar në Evropë. Nëse dikur izolimi ishte politik, sot izolimi është ekonomik. Ca për varfërinë e tyre por ca edhe për keqqeverisjen kohë pas kohe, e cila ua ka pamundësuar të lëvizin lirshëm. Siç është rasti I biletave të avionit i cili u ka krijuar një soj izolimi të veçantë në llojin e tij. Dhe që shtron një sëre pyetjesh.  A meritojnë shqiptarët të jenë qytetarët e dorës së fundit në Evropë? Kush është fajtor që ta duhet të udhëtojnë me bileta avioni dyfish më të shtrenjta në Evropë? A është normale që një vend si Kosova, me një histori të re shtetformuese, të kenë bileta avioni shumë me të lira se Shqipëria me një histori aviacioni civil mbi 70 vjeçare? A duhet të ketë përgjegjësinë qeveria të negociojë për licensa të tilla si ajo e Aeroportit “Nene Tereza” për të mos i kthyer ato në licenca që rrjepin xhepin e shqiptarëve? Si duhet të sillemi me nje qeveri që gënjen kur thotë se do të hapë aeroportin e ri por nuk e bën një gjë të tillë?

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas