-Jetë dhe Stil

Itali/ Deri më sot, 2022 viti më i nxehtë ndonjëherë  Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:00 - 05/08/22 |
Opi Nion

Shtatë muajt e parë e projektojnë 2022 si viti më i nxehtë ndonjëherë: Korriku sapo përfundoi dhe regjistroi +2,26 gradë mbi mesataren italiane nga viti 1800 (që nga momenti i grumbullimit të të dhënave) deri më sot dhe në përgjithësi 7 muajt e parë të vitit shënojnë +0,98 gradë.

Këtë e tregojnë të dhënat e publikuara çdo muaj nga Instituti i Shkencave Atmosferike dhe Klimatike të Këshillit Kombëtar të Kërkimeve (Isac-Cnr) në Itali.

“Nëse 2022 do të përfundonte tani do të ishte viti më i nxehtë ndonjëherë”, komentoi Michele Brunetti nga Isac-Cnr për ANSA.

“Korriku i vitit 2022 është regjistruar si korriku i dytë më i nxehtë që nga matjet, i dyti pas vitit 2003, si dhe maji dhe qershori”, shpjegoi Brunetti.

Duke analizuar vetëm shtatë muajt e sapopërfunduar, viti 2022 regjistroi mesatare shumë të larta në të gjithë muajt, duke e projektuar veten si viti më i nxehtë italian ndonjëherë.

“Megjithatë, kjo nuk do të thotë se do të jetë me të vërtetë – specifikoi studiuesi i CNR – sepse nëse mesataret mujore do të bien në muajt e ardhshëm, mesatarja vjetore gjithashtu do të bjerë”.

Kryesues në renditjen e viteve më të nxehta në Itali që nga viti 1800 është ende viti 2018, me një anomali +1,58 gradë mbi mesataren e referencës, në të cilën muajt janar kishin një peshë të konsiderueshme me +2,37 gradë në krahasim me mesataren dhe prilli, më i nxehti ndonjëherë me +3.5 gradë mbi mesataren./Opinion.al

Pas