Bota

Manovrat në Tajvan, Shtëpia e Bardhë thërret Ambasadorin e KinësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 05/08/22 |
Opi Nion

Shtëpia e Bardhë thirri ambasadorin kinez dhe dënoi përshkallëzimin e veprimeve të Pekinit kundër Tajvanit duke përsëritur se Shtetet e Bashkuara nuk duan një krizë në rajon. Kjo lëvizje erdhi pas vizitës në ishull nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, që përshkallëzoi fuqishëm tensionet në ngushticën e Tajvanit këtë javë.

“Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin [e Republikës Popullore të Kinës] Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për t’i treguar atij për veprimet provokuese të Republikës Popullore të Kinës” tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby në një deklaratë të dhënë për Ëashington Post./Opinion.al

Pas