Kronikë

Humbi jetën në aksident në Kretë,Motra:Do prehet në Shqipëri, pranë babait


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:33 - 21/09/21 |
Opi Nion

Një aksident tragjik me motor i ka marrë jetën 2 rinjve në ishullin e Kretës në Greqi, njeri prej të cilëve me origjinë shqiptare.

Mjeti drejtohej nga 21-vjeçari shqiptar, Erdi Rushitaj i cili humbi kontrollin e mjetit dhe u përplas me një shtyllë elektrike, duke humbur kështu menjëherë jetën në asfalt. Shoku i tij, 17-vjeçar, u transportua në spital por nuk arriti t’i mbijetonte plagëve të marra.

Në një prononcim për “Porothema” motra e 21-vjeçarit Desara është shprehur se ajo ia kishte marrë çelësat e motorit para disa ditësh, ndërsa theksoi se ceremonia mortore e të riut do të zhvillohet në Shqipëri.

“Nuk mund ta besojmë. Ishte një fëmijë shumë i mirë. I pëlqenin motorët. Mësuam rreth orës 05:00 të mëngjesit se çfrë kishte ndodhur kur erdhën disa nga miqtë e tij për të na njoftuar. Erdi e kishte blerë motorin 5 muaj më parë. E pëlqente shumë. Kur e solli unë u shqetësova shumë dhe i mora çelësat. Ai më lutej t’ja jepja deri sa një moment i gjeti dhe i mori vetë. I thonim gjithmonë që të bënte kujdes. Më tha mos u shqetëso, nuk do të nxitoj. Kështu më thoshte çdo ditë. Kishte dhe makinë, por pëlqente më shumë motorin. Kanë thënë që nuk kishte patentë për motor, por ai e kishte. E kishim parë letrën provizore që i kishin dhënë deri sa të dilte patenta e motorit. Kishte dhe patentë për makinë. Nuk mund ta besojmë. Ishte shumë i ri, një vëlla kishim, na ndihmonte të gjithëve. Ishim 4 fëmijë, 3 motra dhe 1 vëlla, vetëm atë kishim. Ishte djalë shumë i mirë. I pëlqenin motorët, i thoshim mos e merr, mos e bli. Nuk pinte alkool asnjëherë, as duhan. Trupin do e varrosim në Shqipëri, të prehet pranë babait tonë.””, shprehet motra e 21-vjeçarit.

Pas