Bota

Avioni rus shkel hapësirën ajrore suedeze, reagon ministria e Mbrojtjes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:20 - 30/04/22 |
Opi Nion

Një avion spiun rus shkeli për pak kohë hapësirën ajrore të Suedisë. 

Sipas mediave, ngjarja ka ndodhur të premten, por është konfirmuar nga zyrtarët suedezë të mbrojtjes ditën e shtunë. 

Ngjarja ndodhi ndërsa vendi skandinav po mendon një ofertë për anëtarësim në NATO pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. 

Një aeroplan me helikë rus AN-30 shkeli hapësirën ajrore suedeze të premten në mbrëmje”-tha në një deklaratë ministria suedeze e Mbrojtjes, duke shtuar se ekipet e saj e kishin ndjekur incidentin dhe e kishin fotografuar atë./Opinion.al 

Pas