Aktualitet

Akuza zyrtarëve të BE, Balla:Sulme të ulëta nga kryetari”de facto” Berisha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:54 - 21/12/20 |
Semiljana Azizi

Taulant Balla ka reaguar për akuzat të cilat u janë bërë përfaqësuesve të Bashkimit Europian në Shqipëri.

Sipas tij këto janë sulme të ulëta nga ish-kyeministri Sali Berisha. Gjithashtu sipas tij këto akuza konfirmojnë edhe pamundësinë e drejtorit “de jure” të PD Lulzim Basha për t’u distancuar nga PD.

“Sulmet e ulta dhe të pabaza të kryetarit de facto të SHQUP-it Sali Berisha kundër përfaqësuesve të Bashkimit Europian, janë konfirmim i pamundësisë së kësaj partie për tu reformuar dhe cliruar nga zaptimi 30 vjeçar i një sekretari të PP. Ato konfirmojnë edhe pamundësinë e drejtorit de jure të PD Lulezim Basha për tu distancuar nga kjo politikë qorre. Qoftë kur sulmohen partnerët e Shqipërisë apo përfaqësuesit e tyre, qoftë kur sulmohen dhe vandalizohen institucionet apo prona publike.”- shkruan Balla.

Kujtojmë që më herët për këtë çështje ka reaguar edhe komisioneri për zgjerimin e Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi duke i cilësuar këto akuza të pabaza, e duke konfirmuar kështu mbështjetjen e tij kundrejtë zyrtarëve të BE-së në Tiranë.

LEXO EDHE:Varhelyi:Reforma në drejtësi thelbësore,nuk mund të devijojë nga presionet

Postim i plotë i Taulant Ballës:

Sulmet e ulta dhe të pabaza të kryetarit de facto të SHQUP-it Sali Berisha kundër përfaqësuesve të Bashkimit Europian, janë konfirmim i pamundësisë së kësaj partie për tu reformuar dhe cliruar nga zaptimi 30 vjeçar i një sekretari të PP. Ato konfirmojnë edhe pamundësinë e drejtorit de jure të PD Lulezim Basha për tu distancuar nga kjo politikë qorre. Qoftë kur sulmohen partnerët e Shqipërisë apo përfaqësuesit e tyre, qoftë kur sulmohen dhe vandalizohen institucionet apo prona publike.

Më shumë se 90% e shqiptarëve mbështesin fuqimisht anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Mirënjohje BE dhe përfaqësuesve të saj për angazhimin e vazhdueshëm në dobi të reformave si dhe në programet e shumta të asistencës dhe ndihmës për Shqipërinë./Opinion.al

 

Pas