Aktualitet

Varhelyi:Reforma në drejtësi thelbësore,nuk mund të devijojë nga presionet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:16 - 21/12/20 |
Semiljana Azizi

Komisioneri për zgjerimin e Bashkimit Europian Oliver Varhelyi, është shprehur se reforma në drejtësi e cila po zhvillohet në Shqipëri është thelbësore e duhet të vazhdojë përpara.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Varhelyi është shprehur se vettingu i gjyqësorit dhe reforma në drejtësi nuk mund te lihet në mes, pavarësisht presioneve të ndryshme.

Ndër të tjera në postim komisioneri i ka dal në mbrojtje shefes së ONM dhe ambasadorit të BE në Shqipëri, Luigi Soreca.

Kujtojmë që ditët e fundit Genoveva Ruiz Calavera është akuzuar nga disa media, por edhe ish-kryeministri Sali Berisha se i ka telefonuar Komisionit të Venecias me urdhër të Ramës,  që mos shqyrtojë kërkesën e Presidentit Meta për opinion lidhur me ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor.

Reagimi në Twitter:

Akuzat e fundit në shtyp dhe media sociale janë plotësisht të papranueshme dhe të pabaza. Unë kam besim të plotë në stafin tim.

Reforma në drejtësi dhe vettingu i gjyqësorit në Shqipëri është absolutisht thelbësore dhe nuk mund të devijoi ose ngadalësohen, pavarësisht presionit./Opinion.al

Pas