Aktualitet

Basha: Fshirja e adresave të shqiptarëve në Preshevë, spastrim etnik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:16 - 21/12/20 |
Doriana Çepunaj

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është takuar këtë të hënë me nën kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci, dhe përfaqësues të Preshevës dhe Medvegjës.

Përmes një postimi në mediat sociale, Basha bën me dije se në takim kanë diskutuar për fshirjen e adresave të shqiptarëve në Preshevë.

Një vend të veçantë zuri në këtë takim procesi i fshirjes së adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, e cila është më masive në Medvegjë, por po shtrihet me shpejtësi edhe në Preshevë dhe Bujanovc.

Kjo çështje duhet trajtuar me prioritet, sepse nuk duhet lejuar në asnjë mënyrë që të ndryshojë struktura etnike e Luginës së Preshevës. Ajo çfarë po bën Serbia është spastrim i pastër etnik”, shkruan Basha.

Më tej ai hedh akuza ndaj kreut të qeverisë, Edi Rama, i cili këtë vit ka qenë në krye të OSBE-së, duke thënë se nuk e ka trajtuar këtë çështje të rëndësishme për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Shqipëria ka humbur një mundësi gjatë drejtimit të OSBE-së, për ta trajtuar këtë çështje tejet të rëndësishme për shqiptarët e Luginës së Preshevës, të cilët në këtë mënyrë humbasin çdo të drejtë. U shpreha miqve nga Lugina e Preshevës vendosmërinë time menjëherë pas marrjes së detyrës së Kryeministrit, për ta trajtuar me prioritet dhe në çdo institucion ndërkombëtar këtë çështje, e cila është shkelje e lirive dhe të drejtave të njeriut.

Një vend të veçantë zuri dhe Kosova dhe përpjekjet për të dëmtuar luftën e drejtë për liri të UÇK.Askush nuk mund ta përbaltë luftën e drejtë të UÇK, dhe ne do të bëjmë gjithçka që të mos rishkruhet historia, ku agresori të kthehet në viktimë, siç po përpiqen ta shesin sot.Shqipëria do të miratojë në seancën e parë pas zgjedhjeve të 25 prillit, rezolutën që dënon krimet serbe në Kosovë, si dhe do të heqë të gjitha barrierat mes dy vendeve, duke nisur me traun e rrugës Durrës-Kukës.Shqipëria duhet dhe do të luajë një rol më të rëndësishëm mbështetës dhe koordinues mes shqiptarëve, për të mirën e përbashkët që është zhvillimi ekonomik, integrimi euroatlantik dhe forcimi i faktorit shqiptar kudo ku jeton e punon”, shkruan Basha./Opinion.al

 

 

Pas