Rajoni

Zgjedhjet në RMV, BDI pretendon fitoren në 7 komuna


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:17 - 31/10/21 |
Opi Nion

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka deklaruar se ka fituar 7 komuna shqiptare në zgjedhjet e raundit të dytë në Maqedoninë e Veriut ndërsa ka humbur Tetovën dhe Gostivarin.

Kandidatja për një tjetër mandat në Tetove Teuta Arifi uroi kundërshtarin për fitoren, duke marrë përgjegjësitë për humbjen në këtë garë.

Në këto zgjedhje morën pjesë 49% e qytetarëve të cilët vendosën se kush do t’i drejtojë në 44 komunat e mbetura në balotazh nga Raundi i parë në zgjedhjet vendore të Maqedonisë së veriut.

Të drejtë vote kishin më shumë se 1 milionë e 300 mijë qytetarë. Nga raportimet paraprake nuk pati incidente domethënëse ndërsa u regjistruan probleme teknike në procesin e identifikimit biometrik./ Klan News

Pas