Bota

Zaporizhia/Rrezik serioz funksionimi,mbyllet një nga reaktorët e centralit bërthamorBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:00 - 06/08/22 |
Opi Nion

“Një nga reaktorët e termocentralit bërthamor ukrainas në Zaporizhzhia, nën kontrollin e forcave ruse, u mbyll,  ndërsa bombardimi i djeshëm shkaktoi një rrezik serioz për funksionimin e sigurt të centralit “, tha sot kompania ukrainase e energjisë Energoatom, ndërkohë që Kievi dhe Moska akuzojnë njëri-tjetrin për sulmi.

“Pas sulmit në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia, sistemi i mbrojtjes emergjente u aktivizua në një nga tre reaktorët funksionalë, i cili u mbyll”, njoftoi Energoatom në një mesazh në Telegram./Opinion.al

 

Pas