Aktualitet

VIDEO/Meta: Në Minsk dhe kudo qoftë, fundi i autokratëve do të jetë njësoj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:57 - 23/08/20 |
Al Do

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish për protestat që po zhvillohen në Minisk të Bjellorusisë.

Ai ka dalë hapur në krahë të protestuesve të cilët kërkojnë dorëheqjen e Presidentit Aleksandër Lukashenko.

“Kur populli flet vetë me zërin e tij nuk ka forcë në botë që e ndalon! Në Minsk dhe kudo qoftë! Fundi i autokratëve do të jetë njësoj!”, ka shkruar në Facebook presidenti Meta duke ndarë edhe një video nga protestat masive në kryeqytetin bjellorus.

Situata në Bjellorusi është tensinuar së tepërmi pas zgjedhjeve të 9 gushtit të cilat nxorrën fitues Lukashenkon i cili drejton vendin që prej vitit 1994.

Rezultati i zgjedhjeve sipas autoriteteve në Bjellorusi i jepte Lukashenkos 80.1% të votave. Kjo shkaktoi revoltë në popull pasi qytetarët mendojnë se zgjedhjet janë manipuluar.

Bashkimi Europian nuk e ka njohur rezultatin e tyre ndërsa kundërshtarja e Lukashenkos është larguar nga vendi si pasojë e trazirave dhe presionit policor. /Opinion.al

Pas