Te Fundit

Vajza që mendohet se lëshoi vezët mbi Ramën, ja statusi i saj i fundit ne Facebook!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:10 - 02/11/15 |
b.f

Statusi i saj para 16 oresh!

Ç’do të ndodhë kur gjimnazistët të mos mund ta vazhdojnë arsimimin e tyre në institucionet e arsimit të lartë për shkak të tarifave të kripura? Atëherë nuk do të pijë më ujë fakti se ata janë gjimnazistë dhe nuk mund t’i bashkohen protestës sonë studentore. Askush nuk do që të punojë në call-center apo fasoneri. Të gjithë duan të arsimohen. Ç’do të ndodhë kur universitetet e rretheve të falimentojnë? Nuk do të jetë më justifikim fakti se nuk mund t’i bashkohesh dot protestës në Tiranë për shkak të largësisë. Atëherë protestën do ta bëjmë në secilin qytet ku ka një universitet publik. Ç’do të ndodhë me pedagogët kur t’u hiqet edhe ajo pak liri akademike nga burokratët qeveritarë apo, më keq akoma, kur të fillojnë t’i shkurtojnë për shkak se nuk janë agjentë të mirë marketingu? Nuk mendoj se do të shqetësohen më për vendin e punës, por do t’i bashkohen edhe ata masivisht protestës. Disa prej studentëve nuk do të jenë më bijtë dhe bijat e nëpunësve të frikësuar të administratës, por qytetarë që kërkojnë të drejtat e tyre themelore. Kur padrejtësia dhe pabarazia të dojë të ngulet dhunshëm në universitet, as indiferentët nuk do të jenë më indiferentë; as skeptikët më skeptikë.

KOMENTO (17)

Shkruaj nje koment

 1. Po flasin X tarifa ata persona qe mesojne e nuk shkojne ne universitete se nuk kane lek t hane buke jo me t paguajne dhe taksat super t larta qe vendosin ne shqiperi.. po shikoja tarifat e masterit dhe kam ngelur kur pashe qe ishte nga 1-2 milion kur une ktu ne itali po e bej me 300 euro pasi vendosem ne nje gjendje ekonomike jo t mjaftueshme per t paguar mijra euro dhe pervec ksaj kam e burse studimi . Ndersa me kte cka po thua , ti mbeshtet ata qe mesojen dhe jam sh dakord po sa e sa nxenes ka qe jan t 10 dhe nuk i perballojne dot dhe sa e sa nxenes ka qe ecin e biahen e bejn festa e svijne nje ore mesimi e t talkin x rrobat e vjetra se vet i kan cilesore e kur i shef ne fund po studiojne pse ??? Kishin gje mesatare me t lart . Apo i merni 10 duke paguar mami e babi x ta jo o zotni i shikon ne shkollw t larte se e kan blere noten se kane e lek t paguajne universitetin dhe ne kte moment t humbin gjitha shpresat x nje shkolle cilesore pasi keshtu arrijme ne nje katastrof x vendin tone ku dhe ajro do blihet… ne vend qe qeveria t rrite taksat le t beje konkurse pranimi *jo t shitura * t vendos bursa studimi dhe vetem ateher do dalin koka t zgjuara e jo xhepa t mbushur me lek ..

 2. Te gjithe flasin per tarifat derkohe qe kjo,vit pas viti eshte ngritur.Me thoni nje paragrafte ligjit ku thote dhe flet per tarifat e ngritura.Me thoni nje paragrafte ligjit per arsimin e larte ku thote se Privati do te haje publikun.Me hamendje shkojne njerezit edhe deri ne hene.Nderkohe qe asnje nuk flet per nivelin e arsimit te larte kur niveli eshte skandaloz.Te me flasi njeri per nivelin e me pas te vijme tek tarifat.E dini ju sesa student te dobet jane future neper Mastera,ne bachelor dhe marrin diploma pa e vrare mendjen fare?E dini ju se cfare prodhimi nxjerrin Universitetet tona sot?E pergjithshmja eshte skandaloze.Flet njeri per keto?Jo!Vetem per leket,tarifa dhe se “nuk ka buke me hanger” nderkohe qe jane te gjithe duke shkruar e duke hedhur vrere ne facebook dhe forume.Arsimi per te aftet, mesimdhenia per te aftet dhe drejtimi I Universiteteve nga te aftet.Kjo duhet kerkuar pikesepari.Po ja qe e keni mendjen diku tjeter!

 3. Deshtaku qe vetem te ulej ne karrike tle te tregonte shfrenimin qe ka ne mendjen e tij..po ku do ti gjej paret ky popull kur pjesa me e madhe e rrogave jane vetem 20000 leke.keto lek nuk dalin as per tarifen e shkolles as per ushqimin e studenteve e as per qerate e shtepive apo kovikteve.zoti ta shperbleft e te cenofte aty ku te dhemb me shum.

 4. Jo vetem 3 vjecari por dhe masteri ishte rritur shum. Me ne studentet do beni lek ju? Turp ti vije atyre qe nxjerrin ligje te tilla.

 5. Basha thote se protestuesit nuk kane lidhje me PD….Pooor po te shohesh fotot qe kanxjere shtypi sot shikon aktiviste te FRPD. …

 6. Ashtu eshte moj vajze, ty bravo te qoft, ja kshu duhet te jet rinia jo si pjesa tjeter qe ose flejn gjum gjith diten ose rrin neper kafe me ore te tera. Kshu si kjo vajze duhet te shqetesohen te gjith studentet, per aq kohe sa do ket padrejtesi dhe pabarazi te theksuar ne kte vend studentet sduhet te rrin te qet duke pir kafe por duhet te cohen te kerkojn te drejtat e tyre themelore. Arsimi duhet te jet falas per te gjith, ne sjemi vend i pasur me mireqenje te lart qe mos i kemi problem tarifat e larta, ne jemi nje vend i varfer ku shumica e popullsis jan me ekonomi shume te dobet. Une kam shoqet e mija te klases qe pas 4 vitesh nuk jan regjistruar akoma per master sepse nuk i kan mundesit ekonomike, une u futa direkt sepse prindrit e mi i kishin mundesit ne ate kohe, dhe kjo do te thot qe une te mos du tja di qe cfare behet ne kete vend? te mos me interesoj cfare reformash behen ne arsim dhe te mos i perkrah keto student per veprimin e tyre shume korrekt dhe demokratik? Sigurisht qe JO. Mu me vjen keq per ato student qe shikoj qe nuk futen dot te vazhdojn masterin per shkak te lekve, du qe vendi im te behet me mire jo te shkaterrohet me keq, dhe keshtu si une duhet te jet cdo i ri ne shqipri, ka apo ska gjendje ekonomike te mire duhet te cohet te kerkoj te drejtat e studenteve. Por ky eshte problemi ne kte vend, qe ato qe jan mire ekonomikisht per vete, qe familjen e kan ne pune dhe kan nje ekonomi te mire nuk dun tja din fare ca behet per pjesen tjeter te njerzve ne vend. Ky eshte gabimi me i madh, pasi te gjith jetojm ne shqipri dhe te gjith duhet te na interesoj e ardhmja e vendit ton.

 7. Vali,po ti e pashkolluar qenke.Ca lidhje ke me arsimin e larte?Te ofendova gje une?Pallen kujdes, se me duket e paske kaluar vete me pare dhe kujton se te gjithe jane te te njejtit nivel dhe bejne te njejtat gjera qe ben ti dhe ca te tjere.Per cfare flas une e per cfare flet ti!Hajde hajde.Shko dhe ti ne proteste se duhesh!

 8. Nuk jam qeveritar o sulltan Murati!Ky eshte mendimi im!Ti vazhdo merru me etiketime!Universiteti eshte per te aftet dhe jo per ata qe hajne fara dhe e kalojne deri ne diplome duke pire kafe e konjak neper klube!

 9. petro po flisni sikur te ishit qeveritar… ue cfare ngjashmerie, sepse vetem ai flet me neveri e cinizem per ata qe duan te ndjekin studimet e larta … qe i vjen keq per keta vajze dhe djem qe keqperdoren nga dikush… sepse ai bie fyellit ne nje vrime: per gropen qe ka trasheguar dhe ata qe per 25 vjet kane shkateruar cdo gje ne kete vend…

 10. Mbrojtja e atyre qe kane 25 vjet duke e shkaterruar sistemin arsimor,nuk eshte gje tjeter vecse te duash injorancen,korrupsionin dhe nivelin skandaloz qe eshte neper Universitete?Pse protestohet per nivelin e cilesise se Universiteteve,per stafet pedagogjike qe jane ku therret qameti?Por dilet dhe protestohet per te mbajtur ne karrige keta qe per 25 vjet e lane aty ku e lane Universitetin?Arsimi per te gjithe,por per te gjithe ata qe e meritojne dhe jo per ata qe duan arsim duke ndejtur ne kafe dhe nuk kane nivelin e duhur per te hyre ne Universitet.Kjo eshte nje propagande e felliqur.Ne te gjithe Evropen ne Universitet futesh me konkurs.Po ishe i afte e merr,po nuk ishe,vazhdon tjeter rruge.Universiteti nuk eshte han per qejfe rehatlleku.

 11. Pse nuk i nxirrni komentet qe mendim te kundert nga ky artikull?Apo nuk ju pelqen?Poshte oligarket qe duan ta mbajne peng zhvillimin e vendit!Keta,perdorin te tille djem dhe vajza gjoja se po u hiqet e drejta per tu arsimuar.Gnjeshter e madhe, mashtrim i madh.Arsimi kerkohet me vullnet dhe dije,jo duke u cirrur dhe duke bere palle ariu perdite e gjithe diten.Heronj do te jene ata qe do te ndryshojne status-quo e tanishme qe eshte neper universitete.Kancerin e rrenjosur per 25 vjet nga keta feudale te neveritshem te sistemit te kalbur arsimor.Vazhdoni te mos publikoni komentet qe nuk ju pelqejne.

 12. Shqiperi te qofsha fal,ti ke djem e vajza plot ,jemi nje e te pandare ,se ne jemi popull i fort ,mjafte duruar ,e mjaft shtypur ,rrjepur shqyer nga babezija ,jemi nje e te pandare ,te na rroje Shqiperija ,Mjaft ti themi badakçijve ,me genjeshtra hapat s`vene tutje ,jemi nje e te pandare ,s`jemi skllever as rob lufte ,jemi nje e te pandare djem e vajza e baballar ,kemi gjak ne venat tona, SHQIPETARE ESHTE E JONA

 13. status i shkelqyer dhe largpames sa me shpejte ti dalim te keqes perpara aq me shpejte dhe me i lehte do te jete shpetimi ndryshe do kete nje kosto te larte prandaj duhet te bashkohemi e ta heqim qafe kete qe na erdhi si shpetimtar e po na varferon per dite ne emer te popullit po e vjedh kete popull po e largon nga trojet e veta o populldili zot vetes tate femijve te tu motrave e vellezerve tuaj koha spret

Pas