Aktualitet

Tiranë/I shpëtoi dy vajzat, babai gjen zjarrfikësin hero dhe shkon ta falenderojëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:39 - 25/06/22 |
Opi Nion

Një banor i “Astirit”, vajzat e të cilit u rrezikuan nga një zjarr që përfshiu një pallat në këtë zonë ka vendosur të gjejë dhe falenderojë një nga zjarrfikësit që iu shpëtoi jetën 2 fëmijëve të tij.

Mësohet se zjarrfikësi hero është Zeni Lamuça. Ai arriti të shpëtoi dy vajzat e vogla në pallatin që mori flakë në “Astir” pak ditë më parë.

Pasi pallati u përfshi në flakë, Lamuça së bashku me kolegët e tij iu erdhën në ndihmë banorëve të godinës, duke i evakuuar ata nga zona e rrezikut.

Vetë Lamuçës ju desh të ngjitej dy herë në katin e shtatë me shkallët e zjarrfikëses për të shpëtuar dy vajzat e vogla të familjes Nanaj. Ato ishin bllokuar nga tymi dhe në pamundësi për të dalë nga shkallët e brendshme, u evakuuan me zjarrfikëse.

“Ky është zjarrfikësi Zeni Lamuca, heroi i gocave të mia”, shkruan Nanaj, pasi ka gjetur efektivin e Shërbimit Zjarrfikës dhe ka shkuar bashkë me dy vogëlushet ta falenderonin për ndihmën e dhënë.

Sigurisht që për zjarrfikësin Lamuça dhe kolegët e tij falënderimet kanë qenë të shumta.

Pas