Bota

Tajvani e konsideron veten shtet sovran,Presidenti kinez kërkon bashkim me Kinën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:54 - 09/10/21 |
Opi Nion

Presidenti kinez Xi Jinping ka është shprehur gjatë një fjalimi se ribashkimi me Tajvanin duhet të bëhet sa më shpejt, teksa theksoi se ky duhet të jetë një veprim paqësor.

Nga ana tjetër Xi paralajmëroi se populli kinez kishte një “traditë të lavdishme” të kundërshtimit të separatizmit.

Nga ana tjetër bëjmë me dije se Tajvani e konsideron veten një shtet sovran. Megjithatë Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur, dhe nuk ka përjashtuar përdorimin e mundshëm të forcës për të arritur bashkimin.

Deklarata e Xi vjen pas një valë prej rreth 150 fluturimesh ushtarake kineze në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit gjatë javës së kaluar.

“Detyra historike e ribashkimit të plotë të atdheut duhet të përmbushet dhe patjetër do të përmbushet. Separatizmi i pavarësisë së Tajvanit është pengesa më e madhe për arritjen e ribashkimit të atdheut dhe rreziku më serioz i fshehur për përtëritje kombëtare,” shtoi Xi./Opinion.al

Pas