Aktualitet

“S’presim BE që të hapim kufijtë”, Rama: Vëllezërit grekë aktrojnë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:57 - 02/07/21 |
Opi Nion

Kryeministri, Edi Rama këtë të premte ka marrë pjesë në “Forumin e Prespës”, bashkë me liderët e tjerë të rajonit.

Gjatë fjalës së tij kryeministri Rama foli për lëvizjen e lirë në rajon. Ai propozoi të kemi një sportel në kufi dhe ti shndërrojmë kufijtë të hapura dhe të lira.

Më tej ai theksoi se dikur nuk e mendonte që në një tryezë të ulej kryeministri i Kosovës dhe ai i Serbisë, siç janë sot Albin Kurti dhe Ana Bernabiç.

“Të kemi një sportel në kufi, që ti shndërrojmë kufijtë të hapura dhe të lira. Këtë mund të bëjmë edhe vetë. Duhet të vazhdojmë të lëvizim në këtë drejtim. Ne do e vazhdojmë të bëjmë këtë çdo vit, por kjo nuk varet prej nesh. Nëse BE do të marrë vendimin që ne presim, por kjo tjetra varet prej nesh dhe ne do e bëjmë atë. Njerëzit e këtyre vendeve kanë vështirësi gjatë kalimit të pikave kufitare. Është miopi që të kuptosh se investimet e mëdha do të vijnë në vendet tona. Është absurde që të imagjinohet armëria në të cilën axhenda jonë e gjelbër nuk janë të lidhur midis njëri-tjetrit. Jam i mendimit se kjo është një sfidë dhe rrugë sfiduese. Maqedonia do të bëjë angazhime maksimale që tua lehtësojë rrugën qytetarëve të Shqipërisë që të jetojnë pa kufizime dhe të hapim Shqipërinë për të gjithë nga Rajoni. Ça do të thotë kjo? Nëse vini në plazhe tona? Të presin me orë që të vini në bregdetin tonë. Ne dështojmë që ti prishni paratë në bregdetin tonë. Kemi konflikte të cilat duhet të zgjidhen në rajon, megjithatë ajo që i mban konfliktet, siç është konflikti i Kosovës-Serbi, nuk duhet t’i mbajë dhe vetët tjera të pazhvilluara, që të mos pajtohemi në këtë drejtim.

Madje dhe kjo bëhet edhe më pak e vështirë që të zgjidhet si çështje. Jetojmë në këtë rajon me shekuj. Kemi edhe konflikte. Madje edhe vëllezërit tanë grekë aktrojnë se kanë ardhur këtu para të gjithë të tjerëve dhe se ne të tjerët jemi pasardhës të tyre. Ne jemi këtu të gjithë bashkërisht dhe pas shumë shekujsh bisedojmë dhe takohemi. Pash një ‘boks’ mes Albinit dhe Anës me fjalë. Ata janë sot këtu. Kjo është e paimagjinueshme që ta ëndërronim para disa ditësh. Dua ta përfundoj me një porosi. Ne u thirrëm nga ‘Papa’ i BE, Merkeli, dhe ne deshëm që të shkojmë në audiencë tek Papa. Dhe u gjendëm tek ajo për të ndërtuar ardhmërinë e përbashkët. Kur u paraqit pengesa nga Brukseli, vazhduam të ecim më tutje./Opinion.al

 

Pas