Bota

Skocia vendos të vaksinojë fëmijët e moshës 5-11 vjeç kundër COVIDBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:24 - 16/02/22 |
Opi Nion

Skocia ka nisur vaksinimin kundër COVID-19 edhe për fëmijët të moshave 5 deri në 11 vjeç.

Lajmi është bërë i ditur nëpërmjet një njoftimi nga ministri Nicola Sturgeon. Vendimi erdhi pasi Uellsi u bë vendi i parë në Mbretërinë e Bashkuar që miratoi vaksinimin e fëmijëve nga 5 deri në 11 vjeç. Anglia pritet të marrë të njëjtin vendim së shpejti.

Gjatë vitit të kaluar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA) miratoi vaksinën Pfizer për grupmoshat 5 deri në 11 vjeç. Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 18,393,951 raste dhe 159,839./ Opinion.al

Pas