Bota

Përmbytje në Brazil, humbin jetën 34 qytetarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:35 - 16/02/22 |
Opi Nion

34 qytetarë kanë humbur jetën nga përmbytjet në qytetin Petropolis. Përmbytjet u shkaktuan në ë rajonin malor të shtetit të Rio de Zhaneiro pas reshjeve të dendura të shiut.

Rrugët e qytetit u përmbytën nga rrebeshet, ndërsa nga rrëshqitjet e dheut situata doli jashtë kontrollit.

Furtuna zuri në befasi popullsinë vendase, ujërat filluan të vërshojnë dhe të marrin para gjithçka. Situata ishte shumë e vështirë“, tha një tregtar.

Tregtarët pastruan dyqanet e tyre të përmbytura dhe të dëmtuara. Presidenti Jair Bolsonaro, i cili ndodhej në Federatën Ruse në takim me homologun Vladimir Putin u kërkoi ministrave që të ndihmonin qytetin dhe ata që e pësuan nga stuhia.

Që nga muaji Dhjetor, reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në verilindje të Brazilit dhe në shtetin e Sao Paulos. Dëmet janë të pallogaritshme edhe në bujqësi si dhe sollën pezullimin e operacioneve minerare në shtetin Minas Gerais.

Pas