Kronikë

Sërish kokainë në portin e Durrësit, gjendet mbi 10 kg në kontenierët me banane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 12/10/21 |
Opi Nion

Janë sekuestruar ditën e sotme 10 kilogramë e 185 gramë kokainë në Portin e Durrësit.

Sipas njoftimit të policisë bëhet me dije se sasia e kokainës është sekuestruar në një nga kontenierët e firmës “Alba Exotic Fruit”, e cila ishte e ngarkuar me banane.

Task Forca permanente që operon në Portin e Durrësit dhe Drejtoria Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale në Policinë e Shtetit vijojnë veprimet hetimore, nën drejtimin e SPAK-ut.”- njoftohet në informacionin zyrtar të policisë.

Kjo nuk është hera e parë që së njëjtës kompani në kontenierët e saj i sekuestrohet kokainë, teksa së fundmi në portin e Durrësit është kapur shpesh lënë narkotike nga autoritetet policore.

Njoftim i plotë:

Sekuestrohet një tjetër sasi kokaine në një nga kontenierët e firmës “Alba Exotic Fruit”.

Në kuadër të operacionit “Rada”, të nisur më datë 13.07.2021, në Portin e Durrësit, ku nga Task Forca permanente e përbërë nga Policia Kufitare, strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës dhe autoritetet doganore të Portit është gjetur dhe sekuestruar lëndë narkotike kokainë, në një nga kontenierët për llogari të firmës “Alba Exotic Fruit”, tjetër sasi kokaine është sekuestruar ditën e sotme.

Në vijim të operacionit “Rada”, mesditën e sotme, nga Task Forca permanente që vepron në Portin e Durrësit, është ushtruar kontroll i imtësishëm në dy nga kontenierët e ngarkuar me banane, që kishin ardhur nga Ekuadori, për llogari të kësaj firme. Si rezultat i kontrollit të imtësishëm, në pjesën fundore, te kapakët e motorëve frigoriferikë të dy kontenierëve u gjet dhe u sekuestrua një sasi prej 10 kilogramë e 185 gramë lëndë narkotike e dyshuar kokainë.

Task Forca permanente që operon në Portin e Durrësit dhe Drejtoria Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale në Policinë e Shtetit vijojnë veprimet hetimore, nën drejtimin e SPAK-ut.

Pas