Kryesore

Salianji: Akuzat tona po faktohen. Votoni vetingun e politikanëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:32 - 26/10/18 |
b.f

Në Kryesinë e Kuvendit është mbledhur Këshilli i Legjislacionit për nismën e PD “vettingu në politikë” nën drejtimin e n/kryetares se parlamentit Vasilika Hysit.

Në mbledhje mori pjesë deputeti i PD, Ervin Salianji i cili tha se vettingu i politikanëve është një proces që s’duhet shtyrë asnjë moment më shumë.

Ai u shpreh se akuzat e opozitës dita ditës po provohen me fakte duke nxjerrë zbuluar lidhjet e disa prej politikanëve të PS me kriminelë.

“Nuk besoj se në 5 vite ato që kemi thënë ne, po dalin qartazi persona të lidhur me krimin. Ne kërkojmë që të bëhet kontrolli i pasurisë së politikanëve. Nuk ka më pse politikanët të jenë të privilegjuar në shoqëri. Nuk mund ta shtyjmë në pafundësi një proces të tillë. Situata është dramatike sot kur politikanët janë të lidhur me krimin. Tenderat, koncesionet, PPP, i jepen vetëm një pjese. Vullneti i PD është vullneti i çdo qytetari. Duam paketën antimafia, duam dekriminalizimin e zgjedhjeve. S’duam më teatër për qytetarët, për ta zgjatur sa më shumë miratimin e vettingut të politikanëve. Çdo qytetar po e sheh me zë e figurë se si po faktohen akuzat tona,” tha Salianji.

Më pas deputeti i PD është larguar nga salla.

Në mbledhjen në fjalë po mbahet seancë dëgjimore me përfaqësues nga shërbimet e profesioneve të lira dhe shoqatat e biznesit e të sipërmarrjes për shqyrtimin e nismës ligjore së PD për vetingun në politike. Kështu gjatë fjalës së tij, kreu i Dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka pohoi se është pro nisëm së PD-së për vettingun.

Pas