Aktualitet

Rruga e Kombit, ose rruga që ‘ha’ para


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 02:07 - 28/11/15 |
b.f

TIRANE- Rruga e Kombit vazhdon të kërkojë fonde edhe deri tani janë shpenzuar 1,4 miliardë lekë për ndërtimin e mirëmbajtjen e saj. Sot duhen të paktën edhe 160 milionë euro. Këtë e ka deklaruar ”, ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

Qeveria po tenton, që mirëmbajtjen e rrugës t’ia kalojë me koncesion privatit, por sipas Ahmetajt, as kjo nuk ka për ta zgjidhur mungesën e financimit.

“Ka një tender në proces, i cili parashikon investime modeste për mirëmbajtje intensive. Nuk e dimë sesi do të dalë, por po ju them se, edhe sikur tenderi të mbyllet me sukses, përsëri ajo rrugë është e papërfunduar dhe, e theksoj, kërkon edhe 160 mln euro të tjera së paku, të cilat nuk i kemi”, deklaroi ministri Ahmetaj.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas