Te Fundit

Riformato përballet në gjyq me punonjësin e Albkontroll


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:55 - 23/09/15 |
b.f

TIRANË- Xhorxho Riformato, piloti italian i cili pretendon pafajësi për trafikun e drogës me avion nga Divjaka fillon betejnë e tij me prokurorinë shqiptare në Gjykatën e Krimeve të Rënda. 60-vjeçari është përballur me dëshmitarët e sjellë në këtë proces nga organi i akuzës. Erion Pipero me detyrë kontrollor në aeroportin  e Rinasit ka qënë personi që komunikuar me Riformaton ditën kur u ul në plazhin e Divjakës për t’u ngarkuar me drogë. Sipas Piperos, piloti italian kishte fillimisht destinacion daljen nga hapësira po pas 5 minutash ka devijuar.Ai vazhdoi në dëshminë e tij se pasi ishte lidhur me pilotin, ky i fundit i kishte thëne në italisht se ishte duke testuar avionin. Por  20 minuta më vonë kur devijoi nga trajektorja Riformato u  shpreh se donte të shihte bregdetin shqiptar. Punonjësi i Alb Kontrollit sqaroi më tej se në asnjë moment Riformato nuk raportoi për ndonjë defekt. Tjetër gjë pretendon Riformato i cili pati dhe një debat në sallë me Piperon. Piloti i arretstuar sqaroi se i kishte thënë Rinasit se kishte një defekt dhe i duhet të gjente një vend për ulje emergjente dhe për këtë zgjodhi plazhin e Divjakës.  Ngjarja për te cilën akuzohen të pandehurit, ndodhi në 9 maj të vitit te kaluar kur avioni qe dyshohet se do transportonte drogën në afresi të mjetit flytueues polica gjeti  340 kg kanabis sativa te paketuar e destinuar te trafikohej drejt Italisë. Riformato i ka qëndruar pohimeve te dhëna para prokuroreve pas arrestimit, se nuk ka lidhje me akuzat që I ka ngritur prokuroria. Nga hetimet, ka rezultuar se organizator i këtij trafiku është shtetasi Sajmir Bajrami dhe dy paketuesit e lendes narkotike Kleviol Ahmetaj dhe Aurel Pupa me të cilët Riformato ka mohuar të ketë pasur njohje të mëparshme. Por ndërsa të pandehurit e tjerë kërkuan gjykim të shkurtuar, duke pranuar akuzën Riformato vazhdon ti qëndrojë kërkesës për pafajësi.

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas