Te Fundit

Dekriminalizimi, lëshon ‘pe’ Qeveria, dy drafte në komisionBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:06 - 23/09/15 |
b.f

TIRANË- Të dyja nismat për dekriminalizimin, si ajo e Qeverisë ashtu dhe ajo e opozitës do të kalojnë përmes komisionit të posaçem parlamentar të ngritur për këtë qëllim. Dakortësia mes palëve është arritur në Konferencën e Kryetarëve e mbledhur mëngjesin sotëm. Lëvizja Socialiste për Integrim i njeh vetes meritën për arritjen e një gjuhe dialogu mes paleve. Kreu i grupit parlamentar kësaj force, Petrit Vasili teksa nënvizion me forcë pozicionin mbi palët ka treguar se LSI në këtë proces ka kerkuar shpejtesi dhe konsensus. Taulant Balla i cili një javë më parë u duk i prerë në qendrimin e maxhorancës së funksionimi i komisionin për dekriminalizimin e ka humbur misionin, sot tha se duhet të vendosë Kuvendi cilin nga propozimiet do të votojë. Sipas Ballës nuk ka asnjë debat në gjirin e maxhorances pasi të gjithë partite e rreshtuara në koalicionin e majtë e mbështesin nismën e Qeverisë për dekriminalizimin.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas