Te Fundit

‘Plus’ akuza Pirro Xhixhos: Korrupsion në AKEP


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:55 - 23/09/15 |
b.f

TIRANE- Kompania celulare, Plus Communicatin ka denoncuar publikisht kreun e Agjencisë së Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Pirro Xhixho se ka kryer korrupsion, diskriminim në treg dhe favorizime të dyshimta. Në një deklaratë për mediat, ‘Plus’ thotë se AKEP në mënyrë të vazhdueshme ka lejuar madje edhe ka “ushqyer” një konkurencë të padrejtë e të pandershme midis operatorëve.

‘Plus’ e akuzon AKEP –in, se në drejtimin e Pirro Xhixhos jo vetëm ka dëmtuar financiarisht këtë kompani duke lejuar ekzistencën e grupeve dhe klubeve brenda opetarove te medhenj, ne kundërshtim me ligjin, por ka ndikuar direkt edhe në zbrazjen e xhepave të konsumatorëve shqiptarë duke u ngarkuar atyre tarifa më të larta për nevojat e tyre për komunikim.

PLUS thekson se është diskriminuar e zvarritur në mënyrë sistematike për vite nga autoriteti AKEP i PirroXhixhos, nëpërmjet mosrregullimit të tregut, e cila është detyra kryesore për të cilën AKEP paguhet, vecanerisht për çështjen jashtëzakonisht të zvarritur të dhënies së autorizimit për shërbimet 3G.

“Nuk ka rëndësi konkurenca e ndershme mes operatoreve, rregullat e njëjta për të gjithe, por kush eshte sponsor më të fuqishëm tek Piro Xhixho apo të tjerë afër tij”, thuhet ne deklaraten e AKEP-it.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas