Kryesore

“Rama braktis mësuesit”,Basha:Ne do ta ndryshojmë këtë realitet të hidhur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:20 - 12/11/20 |
Opi Nion

Pas takimit me mësuesit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se vala e dytë e pandemisë COVID-19 e gjen të papërgatitur sistemin e arsimit.

Basha shprehet se qeveria ka braktisur mësuesit, por vijon bëjë propagandë. Kryedemokrati thotë se situata do të ndryshojë sapo opozita të vijë në pushtet, pasi sipas tij, kryeministri Edi Rama do të humb në zgjedhjet e 25 prillit.

Reagimi

Që nga dita e parë e pandemisë mësuesit kanë qenë ndër më të rrezikuarit. Qindra janë infektuar dhe karantinuar dhe për fat të keq disa prej tyre e kanë humbur betejën me virusin. Ndërkohë vala e dytë e pandemisë i gjeti sërish shkollat fillore dhe ato të ciklit të mesëm të papërgatitura dhe mësuesit pa asnjë mbështetje.

Në një takim me arsimtarë nga gjithë vendi biseduam për vështirësitë me të cilat ata përballen, nga orët e zgjatura të punës, mungesa e ujit në shumë shkolla, deri tek mungesa e testimeve në kohën kur numri i të infektuarve po rritet çdo ditë.

Është e papranueshme se si Rama dhe qeveria i braktisën mësuesit! Ata kanë nevojë për ndihmë dhe jo për retorikë boshe nga FB dhe Instagrami. Edi Rama ka zgjedhur të mos dëgjojë, të mos punojë as edhe një ditë të vetme për shqiptarët.

Ne do ta ndryshojmë kryekëput këtë realitet të hidhur dhe të vështirë për shqiptarët. Ne do ta rrëzojmë Edi Ramën me zgjedhje dhe bashkë do ta shërojmë Shqipërinë!/ Opinion.al

Pas