Aktualitet

Portit i Durrësit/ Debate të ashpra, Spaho:Hajdutë të paskrupullt. Shalsi:Të të vijë turpBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:12 - 15/11/22 |
Opi Nion

Është shoqëruar me debate të ashpra mbledhja e sotme në Komisionin e Ekonomisë ku po diskutohet Projekti i Portit të Durrësit.

Në debat janë përfshirë deputeti demokrat Edmond Spaho, deputetja e PD Jorida Tabaku, kryetari i Komisionit Eduard Shalsi dhe deputeti socialist Erion Braçe.

Spaho ka kërkuar praninë në Komision, të ministres të Financave dhe të zvendës Kryeministres, Belinda Balluku.

Më pas ka akuzuar mazhorancën për vjedhje, gjë që ka sjellë përplasje në Komision.

Debati në Komision

Edmond Spaho: Normale është që këtu të vijnë ta mbrojnë projektin ata që kanë firmosur, ministrja e Financave dhe zv kryeministrja. Ta kalosh këtë projekt me zv sekretaren ë Përgjithshme, me drejtorin e Portit është shumë qesharake. Na e kurseni këtë komendinë se s’kemi nevojë për të. Ne do flasim për implikimet ekonomike financiare.

Eduard Shalsi: në Konferencën e Kryeaerëve është marrë një vendim dhe titullarët më të lartë janë ftuar në komisonet përgjegjëse nuk po bëjmë ndonjë procedurë. E theksoj që tradita parlamentare.

Edmond Spaho: Po ca tradite parlamentare. E kemi dëgjuar pafund. Nëse inceneratorët janë vjedhja e shekullit kjo është vjedhja e gjithë historisë. Hidrauliku i Kryeminsitrisë… nuk është serioze kjo që po bëni.

Shalsi: Të të vijë turp që thua hidrauliku i kryeministrisë
Edmond Spaho: Unë mbroj interesin e vendit
Shalsi: Me këtë gjuhë aspak etike
Edmond Spaho: Ju jeni hajdutër të paskrupullt e më tregon mua etikën

Shalsi: Gjuhë aspak etike. E kuptoj që ke ardhur …
Spaho: Po vidhni për të ndërtuar pallate, për të shitur Rama pallate.
Shalsi: E kuptoj që e keni humbur qetësinë nuk keni faj është miomenti për të celebruar ardhjen e një investitori të madh
Spaho: Që vjedh bashkë me ju, ju jeni hajdutët më të mëdhenj se atë e keni maskë

Shalsi: Ai që do të të hapë ty sytë si investitor. Kam një kërkesë, mbaji mend këto që po thua. Të paaftë për të analizuar. Nuk është në nderin tonë me akuza e ofendime si ato në hyrje të celjes së disktuimeve

Edmond Spaho: Ju ka shkel Edi Rama me këmbë.

Jorida Tabaku: Nga e dini ju që kemi lexuar apo jo, kërkesa për të thirrur këtu dy ministra është shumë normale, duam të dëgjojmë personat politik që kanë negociuar.

Pas