Te Fundit

Plagosi me thikë kreun e Bashkisë Divjakë, i ati i Xhelilit: E hoqi pa të drejtë nga punaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:37 - 15/11/22 |
Opi Nion

Teksa pritet që gjykata të japë masën e sigurisë për Orgest Xhelilin, personin që plagosi me thikë kryetarin e bashkisë së Divjakës Fredi Kokoneshin dhe shoferin e tij, Gazmend Bullari, ka folur për mediat, babai i tij Abaz Xhelili.

Abaz Xhelili është shprehur se familja nuk ishtë në djeni të problemeve që i biri kishte probleme me kryebashkiakun Kokoneshi.

Ai tregoi se djali i tij ka qenë student ekselent dhe se ka mbaruar universitetin për inxhinieri elektronike e së fundi kishte nisur punë në Tiranë.

Sipas të atit, kanë qenë Kokoneshi dhe shoferi i tij të cilët i kanë ndaluar të birin ndërsa thotë se ai nuk ka qenë person problematik.

“Problem, ça problemi e hoqi nga puna, po 1 vit. Ka qenë student i mirë, absolut. Nuk na kishte thënë gjë, ditën e hënë do ishte në punë në Tiranë si inxhinier elektronik. Ka mbaruar të lartën për inxhinieri elektronike, absolut. Nuk e marr vesh, si arritën këto shqetësime djalit. Ne dy çuna kemi, i kemi pasur ekselentë. Shqetësimi se e hoqi nga puna pa të drejtë. I thashë po lëre pse nuk gjen punë ti se të hoqi Fredi. Deshën të ikin në Gjermani. Filloi punë. E thirrën njëherë nga krimi ekonomik, si është problemi, me këto vjedhje. Mirë se e hoqi djalin për punë politike, ne jemi krahu i saj, unë jam familje dëshmori, vetë kam qenë oficer, kam punuar në shëndetësi kaq kohë. Të priste djali im me këta rrugaçë. Ai ka pasur probleme Fredi, po te djali im e gjeti? Nga televizori e morëm vesh, na e thanë të tjerët. Ne jemi të dy pleq, gruan 40 vjet mësuese, drejtoreshë shkolle. Jam në hallin tim. Se zuri punë, në Tiranë. Se ça janë ofenduar. E ka pasur krushku derën aty afër. Atë ditë erdhi nga Tirana, për të marrë ca gjëra se krushkun e kisha në spital. E ndaluan ata. Vetëm e drejta, të dalë drejtësia, se djali im nuk ka qenë problem”, tha babai i autorit.

Xhelili kishte qenë për 4 vite punonjës i IT-së në Bashkinë e Divjakës dhe më pas ishte shkarkuar nga puna. Ky vendim ishte bërë objekt debati mes tij dhe kryebashkiakut. Ndërkohë situata është agravuar më tej, kur bashkëshortja e autorit, që punonte si shefe infermiere pranë Poliklinikës së Divjakës, u transferua në një pozicion tjetër.

Pas