Kryesore

Programi i PD, Basha: Ka në fokus familjen, çiftet e reja dhe rininë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:05 - 31/01/21 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është duke shpjeeguar programin e kësaj force politike në takime të vogla me qytetarë të ndryshëm. Ndërsa një ditë më parë ishte në një familje pensionistësh, Basha ka vizituar këtë të dielë banesën e një çifti të rinjsh.

Ai tha ndër të tjera se dy nga problemet kryesore me të cilat të rinjtë përballen në Shqipëri janë të lidhura me punësimin dhe vështirësinë e blerjes së një shtëpie.

Basha theksoi mbështetjen që përmes programit të saj, Partia Demokratike do të japë për çdo fëmijë që lind, deri në moshën 5-vjeçare.

“Po na largohen tё rinjtё, me mijëra të rinj për javë marrin rrugёn pёr nё Perёndim. Natyrisht kjo ёshtё shumё e keqe pёr shoqërinë pёr familjet…  Për ekonominë, dhe po se ndalёm këtë plagë vendi shkon drejt një gremine totale. Na duhet jo tё bёjmё fjalё por punë për këtë, ndaj dhe programi nuk parashikon premtime, por angazhimet tё cilat kanё nё fokus familjet, çiftet e reja dhe rininё. Cilat janё problemet tuaja kryesore? Problemi i parё ёshtё punёsimi.  E dyta është mundësia për të blerë një shtëpi. E treta është për të pasur mbështetje për fëmijët për të planifikuar familje, sepse çdo fëmijë vjen me një kosto shtesë për familjen, duhet të ketë një mbështetje të vazhdueshme.

Me planin tonë ekonomik ne i gjendemi pranë të rinjve dhe në veçanti familjeve të reja, çifteve të reja si ju, nga fillimi e deri në vazhdimësi. Si i gjendemi pranë ?  E para, për çdo fëmijë të porsalindur do të jepet çdo muaj një përkrahje prej 30 mijë lekë të vjetra. Nuk është ndonjë shumë mrekulli por është një shumë e mjaftueshme për të përballuar kostot shtesë që sjell një fëmijë i porsalindur deri në moshën 5 vjeç, muaj për muaj 30 mijë lekë të vjetra për çdo fëmijë të porsalindur.

Nga njëra anë kjo ju mbështet ju si çifte të reja me koston shtesë që sjell një fëmijë i ri që sillni në jetë dhe nga ana tjetër ndihmon për të luftuar plakjen, sepse popullsia shqiptare po plaket si rezultat i emigracionit dhe si rezultat i rënies së madhe të lindjeve. Sepse në qoftë se një çift i ri nuk i ka mundësit ekonomike kuptohet qe mendohet 10 here para se të mendoj të filloj nis familjen, të bëj planifikimin familjar. 30 mijë lekë të vjetra pra 3 mijë lekë të reja në muaj për çdo fëmijë të porsalindur deri në moshën 5 vjeçare.

Pastaj me fillimin e shkollës plani ynë parashikon së pari tekste falas pra ju heq një pjesë të madhe të kostos së fëmijëve. Së dyti parashikojmë që të nisim dhe pastaj ta shtrijmë në të gjithë vendin një sistem ku edhe pasi mbaron orari shkollor fëmijët të kenë mundësi sipas mundësive dhe dëshirës së prindërve, të kenë mundësi të qëndrojnë dhe pas orëve të shkollës për të bërë detyra, për të bërë aktivitete jashtë shkollore dhe të mbështetën po kështu me një drekë nga shteti.

Dhe së treti kur është faza e futjes në universitet apo në studime profesionale parashikojmë për të gjithë ata që vijnë nga familje me të ardhura nën 640 mijë lekë të vjetra në muaj mos të paguajnë tarifat e universiteteve, këto tarifa të paguhen nga buxheti i shtetit. Dhe për familjet në nevojë ekonomike të kenë edhe mbështetje ekonomike për të ndjekur studimet për tu përgatitur për t’u futur në jetë”, tha ndër të tjera Basha./Opinion.al

Pas