Te Fundit

Peligrinazhi tragjik, mbi 300 të vdekur në Mekë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 24/09/15 |
b.f

Të paktën 300 persona kanë humbur jetën gjatë ritualit të përvitshëm të festës se Kurban Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës. Ata u shtypën nga njëri-tjetri pas faljes së Namazit dhe gjatë rrotullimit përreth Qabës. 400 persona të tjerë janë lënduar në Mina, rreth 5 km nga Meka. Kjo është tragjedia e dytë në Mekë pas asaj të disa ditëve më parë ku një vinç ra dhe vrau 107 persona. Gjatë këtij pelegrinazhi Mekën e vizituan më shumë se 3 milionë besimtare.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas