Te Fundit

Parisi vetë fillimi i sulmeve. Ja mesazhi i trurit të asaj që ndodhi në Paris


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:58 - 28/11/15 |
b.f

Ideatori i sulmeve të Parisit, Abdelhamid Abaooud, kishte planifikuar edhe disa goditje të tjera në kryeqytetin e Francës gjatë festive të fundivitit.

Ka qënë ky lajmi i bërë i ditur nga mediat franceze, të cilat citojnë një bisede telefonike më kushërirën e tij, Hasna Ait Boulahcen.

“Parisi ishte vetëm fillimi, gjatë pushimeve të dimrit do të kryejmë sulme të tjera”, ishin fjalët e terroristit.

Esktremisti i Shtetit Islamik, sipas asaj që raportojnë mediat, kishte planifikuar që të shkaktonte trazira në zonat ky banojnë një numër i lartë hebrenjsh.

Abdelhamid Abaoud dhe kushërira e tij, Hasna Ait Boulahcen, mbetën të vrarë gjatë një operacioni policor që u zhvillua dy javë më parë në Saint Denis të Parisit. Në aksionin e forcave anti-terror, pati shkëmbim zjarri për të paktën disa orë.

Ndërkohë i mbijetuar i fundit i sulmeve që tronditën Europën, Salah Abdeslam, raportohet se mund të ketë mbërritur në Siri. Kjo është zbuluar nga autoritetet pas zbardhjes së një lidhjeje telefonike.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas