-Jetë dhe Stil

Papa Françesku apo Merkel, kush e merr Nobel-in?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:56 - 09/10/15 |
b.f

OSLO- Papa Francesku dhe Angela Merkel janë dy kandidatë kryesorë për të marrë cmimin Nobel për Paqen. Televizioni norvegjez NRK, raportoi se kundërshtimi që i bëri Ati i Shenjte armëve bërthamore dhe roli i tij në marrëveshjen e arritur mes Shteteve të Bashkuara dhe Kubës, shtoi shanset për të qene një nga kandidatët kryesore për “Nobelin e Paqes”. Ndërsa Merkel është vecuar për qendrimin përballë krizës së refugjatëve në Europë. Megjithatë, vendimi i Komitetit të Cmimit Nobel është vështirë të parashikohet. Mes kandidatëve të tjerë, janë prifti nga Eritrea Musie Zerai, i cili ngriti një organizatë humanitare në ndihmë të refugjatëve, Eduard Snouden, ish-nëpunësi i NSA-së, Xhon Kerri dhe Xhavad Zarif, shefat e diplomacise amerikane dhe iraniane, të cilët arritën marrëveshjen historikë për programin bërthamor të Iranit, “Mjekët pa Kufi” për ndihmën në luftën kundër Ebolës, në Afrikën Perëndimore. Vitin e kaluar, cmimi Nobel për Paqen iu dorëzua Malala Jusafzait, aktivistes pakistaneze për Arsimin dhe indianit Kailash Satiart, që merret me të drejtat e fëmijëve.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas