Bota

Në gatishmëri dhe me armë, talebanët futen në studion televizive


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:51 - 30/08/21 |
Opi Nion

Talibanë të armatosur dhe me uniforma ushtarake kanë hyrë në një studio televizive ku vitet e fundit janë zhvilluar debate mes akademikësh, politikanësh e përfaqësuesish të shoqërisë civile në vend.

Pasi pushtuan gjithë territorit nga talebanët, vendin e shtresës elitare të shoqërisë e zunë militantët, të cilët në duar mbanin armë automatike të marra jo vetëm në depot e braktisura nga amerikanët, por edhe të prodhimeve të mëhershme ruse si Kallashnikovi.

Edhe pse qëndronin në pozicion gatishmërie dhe ishin vigjilentë, militantët kishin ardhur në studio vetëm për të shoqëruar komandantin e tyre, i cili kërkonte vetëm t’i thoshte popullit se nuk duhej të kishte frikë nga Emirati Islamik, forma e regjimit që do të ndjekin talibanët tani e tutje./Opinion.al

https://twitter.com/i/status/1432043625542819842

 

Pas