Bota

COVID/BE heq 6 shtete nga lista e “vendeve të sigurta”,mes tyre dhe Kosova


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:25 - 30/08/21 |
Opi Nion

Bashkimi Europian ka hequr  nga lista e vendeve të sigurta ndaj COVID-19 6 shtete të reja.

Siç bëhet me dije mes këtyre vendeve është SHBA që ishte paralajmëruar, si dhe tre vende të rajonit të Ballkanit Perëndimor, Kosova, Maqedonia e Veriut e Mali i Zi.

Me fundin e sezonit veror, në gjithë rajonin po vërehet rritje e rasteve me COVID-19 që ka detyruar BE ti konsiderojë si vende jo të sigurta.

Ndërkohë kujtojmë se BE ka rekomanduar në 30 gusht që shtetet anëtare të heqin kufizimet e udhëtimit për banorët e vendeve të treta si Shqipëria.

Pas