Kryesore

Ndryshimet e Kodit Zgjedhor nuk do të votohen këtë javë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:19 - 28/09/20 |
Opi Nion

Ndryshimet e Kodit Zgjedhor nuk do të votohen këtë javë edhe pse 1 tetori ishte vendosur si afati i fundit për miratimin e tyre. Mësohet se është shtyrë edhe votimi nen për nen nesër në Komisionin e Ligjeve.

Mazhoranca pret të gjejë gjuhën e përbashkët me opozitën parlamentare, duke dalë në një draft të përbashkët vetëm për listat e hapura, e më tej t’i hapë rrugën PD-së dhe LSI-së për të shqyrtuar në Këshillin Politik propozimet që opozita jashtë Kuvendit solli në moment të fundit, të dielën mbrëma.

Tërheqja nga data e paracaktuar në kalendar vjen pas qëndrimeve të ambasadores së SHBA, e cila theksoi se ndryshimet duhen bërë vetëm me dakordësi.

Pas