Aktualitet

Mutacionet e COVID-19/ Brataj: Në Shqipëri nuk e dedektojmë dot


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:25 - 23/12/20 |
Doriana Çepunaj

Pas zbulimit të dy mutacioneve të reja të koronavirusit në Britaninë e Madhe, shefi i Urgjencës Kombëtare doktor Skënder Brataj ka thënë se ky lloj transmetohet më shpejt, por nuk shkakton sëmundje të një forme më të rëndë.

Brataj tha në Open se nuk ka nevojë për panik: “Duhet të kalojmë mesazhin se mutacionet kane qenë janë dhe do jenë, të tillë natyrë kanë viruset. Ka transmetueshmëri më të madhe ky lloj, përhapet më shpejtë por jo që shkakton sëmundje të një formë më të rëndë. Mutacionet janë midis enzimave që lidhin virusin e qelizën. Por ndryshimet e virusit duhen monitoruar. Tani duhet të marrim parandaluese. E dedektojmë dot ne? Jo, por nuk jemi vetëm ne. Britania e ka sistemin e dedektimit, por ne jo”.

Mjeku Dritan Ulqinaku deklaroi se fakti që nuk e dedektojmë dot nuk është aspak shqetësues, “gjysma e vendeve nuk i ka mjetet për të survejuar për të bërë laboratore të veçanta për sëmundje të veçanta”, tha ai./Opinion.al

Pas